U Srbiji postoje jasna kršenja vladavine prava i demokrarije zbog kojih je potrebna striktna podela vlasti, omogućavanje nezavisnog i samostalnog sudstva, kao i poštovanje ljudskih i manjinskih prava, zaključak je panel diskusije o vladivini prava u Užicu.
Članica Evropskog parlamenta Gwendoline Delbos-Corfield je poručila da u Evropskoj uniji postoje jasni zakoni šta je vladavina prava i demokratija i kako ih treba poštovati. Ona je navela da je oslobođenje od straha, što se kod građana Srbije i desilo, prvi stepenik ka pobedi od autokratije i uspostavljanju vladavine parava.
Advokat Jovan Rajić kazao je da pravosuđe, sudovi, tužilaštvo, institucije, opštine, ministarstva nisu nezavisni. On je istakao da se u Srbiji usvajanje propisa odvija često bez javne rasprave, po hitnom postupku i pokušava se usvajanje zakona koji su krajnje problematični u skladu sa Ustavom.
Ova vlast vodi državu u globalu tako što ne poznaje i ne priznaje bilo koju vrstu elementarnih ljudskih prava u smislu da ne doživljavaju građane kao konstitutivni faktor koji predstavlja državu i kao nekoga ko će im pomoći da državu vode, kazao je Rajić.
Danijela Nestorović, advokatica, naglasila je da u Ustavu samo deklarativno postoji vladavina prava, poštovanje ljudskih i manjinskih prava, ali je zbog nepoštovanja to mrtvo slovo na papiru.
Ako već insitucije ne slušaju, građani onda izađu na ulice, blokiraju i danima pokušavaju da predoče vlasti na miran demokratski način. To znači da u ovom sistemu nešto ne valja. Vlast i dalje ne sluša, rekla je Nestorović.
Ona je navela da se moraju ispuniti određeni uslovi da bi se u državi uspostavila vladavina prava.
To je pre svega striktna podela vlasti, zatim omogućavanje nezavisnog i samostalnog sudstva, pa onda poštovanje ljudskih i manjinskih prava i ono što je jako bitno da svakom običnom građaninu zakoni budu precizni i jasni“, poručila je Nestorović.
Advokat Mirko Filipović kazao je da je za uspostavljanje vladavine prava potrebno promeniti na izborima ovu vlast, a za to je potrebno jedinstvo među građanima.
Svaki pojedinac koji bude imao problem sa bilo kakvim prinudnim sredstvima, imali smo prilikom protesta, da bude zaštićen od svih nas. Treba da budemo jedinstveni i da znamo jednu stvar oni nisu ni pametniji, ni bolji, ni pametniji od nas, istakao je Filipović.
Prema rečima Svetlane Avramović, članice Inicijative za Požegu, pre četiri godine u Požegi se desila vladavina prava, zato što su građani izašli i rekli „ne može ovako“.
Tri ključne stvari su izvukle građane na ulicu, a to su bahatost, nestručnost i pohlepa, rekla je Avramović.
Kopredsedavajuća Evropske zelene partije Eveline Huytebroeck je kazala da pitanje vladavine prava u toku pandemije nije samo problematično i izazovno u Srbiji, to je pitanje koje je u ovom trenutku vrlo bitno i za druge zemlje u kojima postoji više demokratije.
Evropska zelena partija doživljava vladavinu prava pre svega kroz razgovor sa aktivistima, sa advokatima, sa nevladinim organizacijama. Bitno je da to pitanje ne ostane u parlamentnu, već je bitno razgovor proširiti na ljude na terenu, kazala je Huytebroeck.
Ona je na kraju poručila da zelena opcija ima svoj prostor i u Srbiji.
To nije samo pitanje klimatskih promena, to je pitanje demokratije i vladavine prava, rekla je Huytebroeck.
Panel diskusiju su organizovali predstavnici Evropske zelene partije, u okviru programa oporavka od padnemije i u saradnji sa Zajedno za Srbiju i Ne davimo Beograd.