Znanje inženjera školovanih na našim Tehničkim fakultetima daje odlične efekte u Užicu, poručio je ministar za inovacije i tehnološki razvoj prilikom današnje posete u Regionalnom inovacionom startap centru u Krčagovu. Kako je istakao, došao je sa željom da se uveri kako centar funkcioniše posle nepune dve godine, koliko je prošlo od osnivanja i obećao podršku za otvaranje Tehničkog fakulteta.
Popović dodaje da je Srbija u poslednjih 8 godina ostvarila rast od 20 odsto u izvozu digitalnih inovacionih usluga, a jedna deo IT stručnjaka se nalazi i u Užicu.
Zadovoljstvo mi je što sam u inovacionom startap centru u Užicu, i što se posle nepune dve godine vide dobri rezultati. Odlično znanje inženjera školovanih na našim Tehničkim fakultetima daje odlične efekte ovde u Užicu. Naši inžinjeri su među 5 najboljih na svetu, a ako gledamo po glavi stanovnika dve oblasti u kojima je Srbija zaista najjača u Evropi su indrustrija gejminga i blok čejn industrija, oni su 99% orjentisani na svetska tržišta, rekao je Popović.
Popović podseća i da je u proteklih pet godina Vlada opredelila više od 125 miliona evra za inovacionu infrstrukturu, startap centre, tehnološke parkove i da je formirana agencija za veštačku inteligenciju.
Plate u inovacionim i digitalnim IT kompanijama su najviše u Srbiji i u nivou su evropskih plata iz te oblasti. Sa pogodnostima koje smo učinili u poslednjih nekoliko godina, poreskim olakšicama i različitim stimulacijama omogućićemo dalji naučno tehnološki razvoj. Velike svetske komapnije otvaraju naučno istraživačke centre baš ovde i mislim da ćemo u sledećih 5 godina imati veliki bum IT i digitalne industrije, kaže ministar i zaključuje da je Užicu neophodan Tehnički fakultet za koji je obećao podršku.
Direktor RRA Zlatibor Slavko Lukić ističe da je RIS u Užicu opravdao velika ulaganja od strane resornog ministarstva.
Centar ima 60 korisnika, a 23 su preduzetničke radnje kojima je start up centar pomogao da prerastu u firme i kompanije. Užički programeri su napravili svoje udruženje i uspostavili dobru saradnju sa centrima u Priboju i na Zlatiboru. Zahvalio bi se na podršci, jer činjenica je da mladi odlaze iz cele Srbije, a ovo je jedna sistemska promena koja im je omogućila da iz svog grada izvoze usluge za ceo svet, rekao je Lukić.
Korisnici u centru se bave informatičkim delatnostima, izradom softvera, programa za digitalnu transformaciju postojećih preduzeća i izradom programa za inostrane kupce, kao i pružanjem usluga za inostrane kupce. Centar je otvoren u junu 2020. godine i uprkos teškoj korona godini nastavio da funkcioniše i uspešno se razvija.