Fondacija Akademik predstavila ciljeve fondacije i uručila prva priznanja zaslužnim pojedincima, ustanovama i organizacijama.
Tekst:Aleksandra Ranković/ Foto Grade
U Svečanoj Sali Gradske kuće u prisustvu osnivača, brojnih poštovalaca i dobitnika priznanja, predstavljena je novoosnovana Fondacija Akademik iz Užica. Fondacija Akademik baviće se promocijom i isticanjem pravih vrednosti – uspešnih pojedinaca, ustanova i organizacija, čiji uspeh doprinosi ne samo njihovoj sopstvenoj afirmaciji i uspehu u struci, već i celokupnoj lokalnoj zajednici i društvu u celini. Svojim delovanjem Akademik će doprineti da Užice i užički kraj budu na dobrom glas.
Osnivač Fondacije Akademik, Nemanja Spalović sa saradnicima, kolegama sa Univerziteta u Beogradu i nekoliko instituta, dosli su na ideju da osnuju fondaciju kroz koju će promovisati uspešne Užičane, pojedinace, ustanove i organizacije, kroz nagradjivanje njihovog rada i uspeha. Cilj fondacije je da nagradi ljudske i profesionalne vrednosti, obrazovanje, trud i rad ustanova i organizacija, pojedinaca, naših sugradjana koji su izabrani da medju prvima prime priznanja fondacije.
„Fondacija će se baviti promocijom pravih vrednosti pojedinaca, ustanova i organizacija koji su se istakli u svom radu i nagradjivati ih poveljama koje će nositi imena naših čuvenih umetnika, akademika i naučnika i zbog toga se fondacija i zove Akademik.
Povelje će se dodeljivati jednom godišnje. Za svaku delatnost biće odredjena povelja.
Naš primarni cilj je afirmacija i isticanje mladih, naročito studenata kojima ćemo pomagati da promovisanjem njihovih talenata se istaknu u društvu.“- rekao je za Radio Lunu Nemanja Spalović, osnivač Fondacije Akademik.
Nemanja Spalović
Na prvoj prezentaciji dodeljena su prva priznanja Akademik fondacije:
-Tehničkoj školi Užice, za promociju koncepta dualnog obrazovanja, i za inovacije i tehnološki napredak u oblasti nastave.
-Prvoj osnovnoj školi Kralja Petra II, povodom 190 godina tradicije i uspešnog rada
-Pedagoškom fakultetu Užice, povodom 26 godina uspšenog rada i 100 godina obrazovanja učitelja u Užicu
-Prvom partizanu, za društvenu odgovornost
-Kolu srpskih sestara-Užice i pedsednici Slobodanki Miri Stanković-Ćirković za društvenu odgovornost, dobročinstvo i humanitarni rad
-Hramu Svetog Georgija, povodom 175 godina postojanja
-Gradskom horu Zlatiborska vila, povodom 110 godina postojanja i za postojanost i afirmaciju horskog pevanja
-prof. dr Danici Grujičić, za izuzetnu posvećenost svom pozivu, radu u oblasti neurohirurgije, i neumornom radu sa omladinom
-Sofiji Bunardžić, za umetničko stvaralašto i promociju u metničkog stvaralaštva u oblasti keramike
-Stanojki Milivojević, za doprinos muzejskoj delatnosti i istoriji užičkog kraja
-dr Mladenu Terziću za podsticaj istraživačke delatnosti u oblasti projektovanja i analiza električnih mašina
-dr Veljku M. Mijuškoviću, za istraživanje i predstavljanje koncepta zelenog lanca snabdevanja i značaja ekoloških regulativa u poslovganju preduzeća
– Danici Jevđović, za umetničko stvaralašto i podsticaj umetničkog i istraživačkog stvaralaštva
-dr Žarku Nedeljkoviću Kazaku, za izuzetan uspeh tokom studija, i u pisanju naučnoistraživačkih radova iz oblasti vaskularne patologije
-Urošu Tešiću, za izuzetan uspeh tokom studija u oblasti računarstva
-Sašu Temelkovskom, za društvenu odgovornost i humanost u svojoj preduzetničoj delatnosti.
Jedan od dobitnika Povelje Dositej Obradović Fondacije Akademik, dr Veljko Mijušković, rekao je za Radio Lunu da ovo priznanje za njega ima višestruki značaj.
dr Veljko Mijušković
„ Profesionalno posmatrano, to je afirmacija mog dugogodišnjeg naučnog, ali i praktičnog, konsultantskog rada u oblasti upravljanja lancem snabdevanja i integraciji ekoloških aktivnosti u poslovanje tržišnih učesnika koji se u tom lancu javljaju. Bududi da je reč o malo istraženoj oblasti poslovne ekonomije, ne samo na nacionalnom, ved i na globalnom nivou, za mene je bio pravi izazov da upravo rezultantu svojih napora krunišem doktoratom u ovoj
oblasti, ali i stručnom monografijom koja je objavljena pre nepunih mesec dana pod nazivom
Upravljanje zelenim lancem snabdevanja i povratnom logistikom. Pored stručne javnosti koja je ove napore afirmirsala, Fondacija Akademik takođe je prepoznala značaj mojih istraživanja i rešila da pohvali i podrži moje dosadašnje, ali i budude naučno-istraživačke poduhvate.
Lično posmatrano, ja sam veoma ponosan na svoje užičko poreklo i bez obzira gde živim, uvek Ću sebe smatrati Užičaninom. Tu sam odrastao, školovao se, formirao zavidan sistem vrednosti,
stekao deo prijatelja za ceo život, tu mi je i dalje najvažniji deo porodice. Stoga, ja moj kraj ne zaboravljam i uvek mu se rado vraćam. Ova povelja simbolički je dokaz da ni moj rodni kraj nije zaboravio mene.“-istakao je dr Veljko Mijušković.
Fondacija Akademik je prepoznala društvenu odgovornost i dobročinstvo Kola srpskih sestara Užica i predsednice Kola Slobodanke Mire Stanković Ćirković, koje nesebično pomaže u skladu sa mogućnostima ljudima kojima je pomoć potrebna. Osnovna misija Kola je širenje dobročinstva i čovečnosti kroz humanitani i kulturno prosvetiteljski rad.
Priznanje za višedecenijski humanitarni rad u Kolu, dobročinstvo, plemenitost, širinu i razumevanje uručeno je predsednici Kola, Slobodanki Miri Stanković Ćirković, dami velikog srca koja časno i pošteno već 19 godina uspešno vodi Kolo srpskih sestara.
„Ako nešto radite srcem, pošteno, imate empatiju prema ljudima kojima treba pomoći, bez obzira da li pomažete materijalno, lepim rečima, savetom, podrškom, svakako da nagrada za dugogodišnji humanitarni, volonterski rad je vetar u ledja i motiv da još više dobrih dela učinimo u lokalnoj zajednici. Kad priznanje stigne od ljudi u sredini u kojoj živite, koji su priznati i afirmisani i kad od svojih sugradjana dobijete priznanje, to je satisfakcija i melem za dušu i telo. To nas sestre ujedno ispunjava ali i obavezuje da radimo još više i bolje.“-rekla je za Radio Lunu dobitnica priznanja Slobodanka Mira Stanković Ćirković.