Udruženje obolelih od multiple skleroze i Kolo srpskih sestara Užice su u suret Svetskom danu multiple skleroze poručili da je dobra vest što je od ove godine povećan broj lekova za terpaiju, ali da ih i dalje nema dovoljno za sve obolele. Sekretar Udruženja, Draga Petković, je napomenula da je u Užicu registrovano 148 obolelih, ali da je taj broj sigurno veći.
Stim se sebe, ja sam kriv/a što mi se ovo desilo, nikad neću biti dobar roditelj, ko će mene sada voleti, od ovoga se umire… To su samo neki od strahova i ličnih barijera sa kojima se bore osobe sa multiplom sklerozom.
Dobra vest je da je od ove godine uveden veći broj lekova i sada ih je oko 15 u odnosu na prethodne godine kada se lečenje svodilo kortikoterapiju sa jednim ili dva leka.
Porazno je da nema leka za sve obolele, ali moramo živeti za taj dan kada ćemo imati lek za samu bolest, ali pre toga je bitno imati što više lekova za terapiju. Novodijagnostifikovani već u startu dobijaju preporuke za lekove i vrlo brzo budu uključeni. Kod nas je registrovano 148 obolelih, ali to nije definitivan broj jer je mnogo veći broj obolelih. Mi sarađujemo sa svima koji su zainteresovani i postali smo prepoznatljivi po savetima, preporukama kojima pomažemo jedni drugima, rekla je Petković.
Kolo srpskih sestara Užice već dugi niz godina sarađuje na više nivoa sa Udruženjem uključujući razne humanitarne akcije.
Mogu da pohvalim te vredne ruke koje su uradile mnogo kapa, šalova i džempera koje su dale Kolu da bi darivali vrtićima. Užice treba da je ponosno što ima ovakva udruženja koja savršeno sarađuju i u kojima rade čestiti ljudi sa željom da pomognu ma koliko da su lično ugroženi, rekla je predsednica Kola srpskih sestara Užice Mira Stanković Ćirković.
Prema rečima Gradskog većnika Slobodana Grbića, izdvajanja budžeta za udruženja osoba sa invaliditetom se svake godine povećavaju, a ove godine iznosi 12 miliona dinara.
Grad Užice je jedan od lidera i retkih gradova koji ima posebnu budžetsku liniju za udruženja osoba sa invaliditetom što mnogo olakšava njihov rad. To se vidi po njihovim aktivnostima jer kada imaju sredstva na koja mogu sigurno da računaju oni su mnogo rasterećeniji i mogu da se posvete realizaciji projekata, rekao je Grbić dodajući da je to uzajamna saradnja jer udruženja dobijaju važne informacije od Grada i lakše dolaze do rešenja.
Svetski dan borbe protiv multiple skleroze (MS) obeležava se 30. maja, čime se širom sveta skreće pažnja na ovu ozbiljnu bolest i neophodnost lečenja obolelih. MS je najčešća neurološka bolest mladih i procenjuje se da u Srbiji boluje 12.000 osoba. Nekada je multipla skleroza bila sinonim za težak invaliditet, ali sve se promenilo u poslednjih trideset godina, pojavom terapije koja modifikuje tok bolesti.