Direktor za kampanje pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović dao je danas rok od sedam dana novom sazivu Skupštine Srbije da tehnički obradi narodnu inicijativu za zabranu iskopavanja bora i litijuma, koju je taj pokret parlamentu predao u maju i za koju je prikupljeno više od 38.000 potpisa.
On je novinarima ispred Skupštine rekao da je istekao zakonski rok od 30 dana da Parlament proveri validnost prikupljenih potpisa i najavio da će ukoliko oni ne budu provereni za sedam dana, uputiti žalbu Ustavnom sudu.
Naučna savetnica Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Dragana Djordjević kazala je da je “nauka prepoznala da su rudnici litijuma posebno pogubni po životnu sredinu i zdravlje” i da se zbog toga otvaraju u nenaseljenim mestima i u pustinjskim predelima i da na takvim lokacijama postoji sedam ili osam rudnika u celom svetu.
“U Srbiji se razmatra više od deset rudnika litijuma u plodnoj i vodnoj zemlji”, naglasila je ona i istakla da je Jadar bogat kvalitetnim podzemnim vodama i da je u tom kraju danas sve plodno i rodno, iako je suša u većem delu Srbije.
Djordjević je istakla da su stotine uglednih naučnika i akademika podržali narodnu inicijativu za zabranu iskopavanja litijuma i bora i ponovila zahtev parlamentu da razmotri tu inicijativu.
Aktivista Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) Zlatko Kokanović kazao je da je današnji zahtev “zadnji vid legalne borbe”.