Snimci sa kamere koju je mrki medved nosio na ogrlici skoro godinu dana su predstavljeni u Centru za posetioce Nacionalnog parka Tara u okviru projekta Tajni život medved. Najsavremenijim pristupom u proučavanju i očuvanju mrkog medveda, kako su naveli iz NP Tara, po prvi put na području Balkana je markirano kretanje mrkog medveda sa GPS-GSM ogrlicom sa kamerom.
Time je unapređeno istraživanja života mrkog medveda koju 17 godina sprovodi Nacionalni park Tara.
– Rezultati ovakvog monitoringa medveda će omogućiti da se bolje razume njihova nemerljivo značajna uloga u šumskom ekosistemu kao jednog od najvrednijih predstavnika biološke raznolikosti koji ima značajnu ulogu u očuvanju prirode, naveo je Duško Ćirović, profesor Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Direktor Nacionalnog parka Tara Dragić Karaklić je napomenuo da je zaštita biodiverziteta i praćenje stanja određenih vrsta osnovna funkcija tog javnog preduzeća.
– Kako bi se sačuvale značajne vrste i njihova staništa potreban je multidisciplinarni pristup, saradnja različitih institucija i stručnjaka uz korišćenje najsavremenijih tehnoloških rešenja, ali i podrška društveno odgovornih kompanija kao što je Telekom, napomenuo je Karaklić.
Projekat Tajni život medveda, podržan od kompanije Telekom Srbija, imao je za cilj i da unapredi podizanje svesti šire zajednice o potrebi očuvanja biološke raznovrsnosti i zaštite ugroženih vrsta.
Predstavnik Telekoma Srbija Zoran Karić je naveo da su u toj kompaniji prepoznali problem gubitka biodiverziteta i da par godina unazad podržavaju projekte usmerene na zaštitu i proučavanje ugroženih vrsta.
Mrki medved je strogo zaštićena i ugrožena vrsta u Srbiji i na području Evrope. Uništavanjem staništa i krivolovom mrki medved je nestao iz najvećeg dela Evrope. Trenutna brojnost na prostoru Srbije je mala, a najbrojnija populacija živi na Tari koja je glavno regionalno utočište za ovu vrstu.
Za proteklih 17 godina, otkako se radi monitoring medveda u Nacionalnom parku Tara, ogrlice je nosilo 16 jedinki što je, kako su naveli iz NP Tara, dalo nemerljiv doprinos izučavanju ove vrste na području Evrope.