Mini sajam inovativnih proizvoda od drveta, koji uključuje drvene igračke i sitnu drvenariju, najavili su za sredu iz Regionalne asocijacije vlasnika privatnih šuma Omorika od 11 sati na Kraljevom trgu na Zlatiboru.
Unapređenje preduzetništva u drvnoj industriji, međusektorska saradnja i uslovi za poslovanje malih preduzeća biće tema panel diskusije od 12 časova u Kulturnom centru Zlatibor.
Na panelu će govoriti inovativni proizvođači, predstavnik Evropske banke za obnovu i razvoj Dejan Tonić, RRA Zlatibor, Danijela Panić iz Regionalne razvojne agencije Zlatibor, Milena Amon iz Udruženja Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije.
Kakvi su uslovi za poslovanje malih proizvođača u Srbiji? Kako iskoristiti razvojne potencijale drvoprerade i usko povezanih delatnosti koji postoje u Srbiji ili Zlatiborskom okrugu? Koji fondovi su dostupni malim proizvođačima? Imamo li proizvode za izvoz na razvijena tržišta? Ceni li se inovativnost u drvopreradi?, među najvažnijim su pitanjima o kojima će razgovarati tokom panell diskusije.
- Ova pitanja otvaramo zato što Zlatiborski okrug, koji je najbogatiji drvetom kao sirovinom, ima jako malo preduzeće koja prave finalne proizvode od drveta. Uglavnom se obavlja samo primarna prerada i prodaju poluproizvodi (daske, grede itd.) Primera radi, u 2015. godini izvoz rezane građe lišćara iz Srbije iznosio je 145.000 m3 sa ostvarenom vrednošću od 45,3 miliona €. Kada bi se ova količina rezane građe preradila u Srbiji samo u stolice iz nje bi se dobilo oko 5 miliona komada stolica čija bi vrednost u izvozu mogla da dostigne oko 265 miliona € ili 5,8 puta više u odnosu na ostvarenu vrednost izvoza rezane građe kao poluproizvoda. Proces prerade navedene količine rezane građe u stolice generisao bi najmanje 5.000 novih radnih mesta. (Podaci prof. Branka Glavonjića- Šumarski fakultet Beograd) Imajući u vidu da je Zlatiborski okrug pokriven šumom na 45% svoje teritorije, i da održiva godišnja proizvodnja sirovine iznosi preko 120.000 m3 oblovine, jasno je da je potencijal za unapređenje stanja ogroman, napomenuli su iz RAŠ Omorike.
Studija RAŠ Omorike: Neophodan fokus na ložne uređaje i socijalno ugrožene