Grad Užice biće nacionalna prestonica kulture 2024. godine uz slogan Nije erski mračiti- kulturu na viđelo! i budžet od 490 miliona dinara.
Ministarstvo kulture je obezbedilo 294 miliona, dok će lokalna samouprava iz gradskog budžeta za sledeću i 2024. godinu za taj projekat izdvojiti 196 miliona.
Danijela Vasilijević, profesorka sa Pedagoškog fakulteta Užice i članica projektnog tima, najavila je dešavanja, postojeće i nove programe u šest tematskih oblasti, uz osam infrastrukturnih projekata.
Predočila je da je projektni tim kompletnu umetničku viziju gradio polazeći od erskog pojma, mita o Erama, i prve hidrocentrale u Evropi i druge u svetu, izgrađene 1900. godine, po Teslinim principima naizmenične struje, čijim je pokretanjem, kako je istakla, Užice zasijalo pre Pariza.
- Želeli smo da one koji su zaboravili podsetimo ko smo i šta smo, a da mlađe poučimo, napomenula je Danijela Vasilijević.
Prema najavama gradonačelnice Jelene Raković Radivojević, u Užicu će osnovati Dečji kulturni centar i otvoriti Muzej keramike u Gradskom kulturnom centru, rekonstruisati veliku salu te javne ustanove i kuću u Ribaševini Mihaila Milovanovića, akademskog slikara, dok će u Narodnoj biblioteci formirati Legat književnika i akademika Ljubomira Simovića. U planu je i izrada projektne dokumentacije za rekonstrukciju Trga partizana, postavka solarnih informativnih i multimedijalnih tabli duž Zelene pešačko-bisiklističke staze u kanjonu reke Đetinje do Staparske banje, uklanjanje fizičkih barijera kako bi ustanove kulture bile dostupne i osobama sa invaliditetom.
- Želimo da idemo u korak sa vremenom i svim novinama i da, u skladu sa tim, savremene tehnologije upotrebimo u svrhu dalje prezentacije i promocije našeg grada, kazala je gradonačelnica Užica spomenuvši i da Užice, inače, za kulturu opredeljuje sedam odsto ukupnog gradskog budžeta.
Branislav Mitrović, predsednik Skupštine grada i koordinator tima za pripremu projekta, ukazao je da je projekat osmislio tim od 25 članova, oformljen od predstavnika akademske zajednice i sfere obrazovanja, medija, Srpske pravoslavne crkve, ustanova kulture, Gradskog veća, javnih preduzeća.
- Dobre rezultate ćemo postići ako ceo grad bude živeo za ovaj projekat i ako ga budemo afirmisali kroz energiju znanja i zajedništva, posebno energiju znanja, poručio je Mitrović.
Prema navodima Radne grupe za pripremu i sprovođenje programa Prestonica kulture Srbije, projekat Užica bio je dobro osmišljen, utemeljen na lokalnim specifičnostima sredine i, zbog inovativnog pristupa, trebalo bi da doprinese razvoju kulturne ponude i kvalitetu kulturnog života zajednice.
Na konkurs Prestonica kulture Srbije 2024. godine, koje je objavilo Ministarstvo kulure sa rokom prijave od 22. septembra do 24. okrobra, stiglo je 12 prijava gradova i opština.
- Radna grupa veruje da će ovaj konkurs biti podsticaj za gradove i opštine da nastave u narednom periodu da razvijaju kulturne strategije i planiraju programe u skladu sa ciljevima ovog konkursa, a to je decentralizacija kulture i postavljenje kulture u centar života gradova, navedeno je iz Ministarstva kulture.
Grad Užice je odlučio da pristupi izradi Strategije razvoja kulture grada za period 2024 – 2030. godine, kako je navedeno, dokumenta kojim se utvrđuju strateški pravci delovanja u oblasti razvoja kulture na nivou grada Užica u cilju staranja o zadovoljavanju potreba građana u kulturu na svojoj teritoriji.
Odluka će biti pred odbornicima Skupštine grada Užica na 21. sednici, zakazanoj za 30. novembar.