Mala besplatna biblioteka koja je deo projekta Čitanje na otvorenom koji su realizovali Udruženje građana Kolektiv Užice i Narodna biblioteka Užice, a koji je sufinansirao Grad Užice u okviru javnog konkursa za programe organizacije civilnog društva otvorena je u utorak, 5. septembra u Malom parku.
Svečano uz prisustvo Užičana, učenika Osnovne škole Dušan Jerković, bibliotekara i predstavnika lokalne vlasti zvanično je otvorena mala biblioteka u obliku kućice na drvetu koja će raditi po principu razmene knjiga uzmi knjigu-ostavi knjigu.
– Namenjena je Užičanima i posetiocima grada. Njena uloga je da kod sugrađana razvije osećaj solidarnosti i društvene odgovornosti prema zajedničkoj imovini, rekla je bibliotekar Narodne biblioteke Užice Marijana Drndarević.
Ona je navela da se projekat bavi problemom prezasićenosti informacijama i preteranim korišćenjem novih tehnologija, što je dovelo do toga da deca i odrasli nedovoljno vremena provode na otvorenom i nedovoljno se vodi briga za mentalno i fizičko zdravlje.
– Druga faza projekta predviđa realizaciju adekvatnih programa u Malom parku kojima će se ostvariti ciljevi projekta, čitanje na otvorenom. Time želimo sugrađane da inspirišemo na zdravi stil života, boravak na otvorenom, zdraviju ishranu i čitanje čije su dobrobiti višestruke. Sugrađani su pozvani da doniraju knjigu po izboru za malu besplatnu biblioteku o čijem fondu će brinuti bibliotekari Narodne biblioteke Užice, navela je Drndarević.
Učenici iz Osnovne škole Dušan Jerković su govorili o knjigama, a istakli su da su oduševljeni idejom male biblioteke.
–Dopada mi se ova biblioteka jer je knjiga izuzetno dobra stvar za mozak. Volim da čitam, najviše Belu grivu, rekao je Uglješa Despotović.
Đorđe Rakić je rekao da mu je mala biblioteka zanimljiva, jer tu mogu da se uzimaju knjige, a to će doprineti da se više obrazujemo.
Nađa Dimitrijević je izjavila da neka deca deca vole da čitaju i da čitanje pomaže da lakše razumeš neke stvari.
Drago nam je da se Grad Užice pridružio gradovima koji imaju biblioteku na otvorenom i ovo zaista jeste pravo mesto, jer kroz Mali park prođe svakodnevno veliki broj naših sugrađana, rekla je gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević.
– Neki sugrađani nemaju vremena da posete Narodnu biblioteku, a vole da čitaju i njima šaljemo poruku da sa ovom bibliotekom imaju knjige na dohvat ruke. Pozivam sugrađane da određeni broj svojih knjiga ustupe Narodnoj biblioteci Užice. Ovaj projekat je fokusiran na brigu o mentalnom zdravlju kroz program boravka na otvorenom, navela je gradonačelnica.
O značaju vežbanja, boravku na otvorenom govorio je profesor fizičkog vaspitanja Vukašin Tarabić.
–Današnji način života podrazumeva mnogo stresa, brze hrane, korišćenja informacionih tehnologija koje imaju svoje prednsoti, ali to dovodi do toga da su deca mnogo više u zatvorenom i manje borave na otvorenom. Apelujem da deca više budu napolju uz kretanje i druženje, vežbajte, da li je to šetnja, vožnja bicikla, trčanje, plivanje, svako bira ono što mu prija, ali budite aktivni i to će doprineti da imamo zdraviju naciju, rekao je Tarabić.
Koliko čitanje knjiga može biti lekovito i doprineti boljem mentalnom zdravlju istakla je psiholog na odeljenju psihijatrije Opšte bolnice Užice Aleksandra Brković.
–U današnje vreme svedoci smo porasta broja određenih mentalnih problema i svako na svoj način pokušava da se izbori sa velikim promenama i izazovima. Biblioterapija je upotreba biranih materijala za čitanje u terapeutske svrhe medicine, u psihoterapiji i u psihijatriji. Pogodna je za sve uzraste i može poslužiti jako dobro u nekim situacijama, kao dodatna pomoć uz ono što je lečenje od strane lekara. Mislim da je ova mala biblioteka veoma značajna i dobra i pruža mogućnost sugrađanimam da dožive nova iskustva na besplatan, dostupan način, omogućava da se povežemo, jer sa razmenom ostavljamo nešto svojim sugrađanima, rekla je Brković.