Zbog politizacije teme u vezi sa iskopavanjem litijuma u Srbiji, nismo imali priliku da dobijemo relevantne podatke o tome kako bi to uticalo i na životnu sredinu i ukupan ekonomski napredak Srbije, izjavila je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Ona je u intervjuu za Politiku istakla da se puno ulaže u zaštitu životne sredine, između ostalog davanjem subvencija građanima koji prelaze na ekološki prihvatljivije energente, kupovinu eko-vozila, pošumljavanje.
Ocenila je da je projekat Jadar obustavljen pre svega zbog nedovoljne informisanosti građana i nedostatka naučnih činjenica, a usled velikog pritiska dela javnosti, i to pre nego što je urađena studija o proceni uticaja na životnu sredinu.
–Izradom studije dobili bismo mišljenje struke, što bi bilo od velike koristi da zaista sagledamo da li i kako možemo da iskoristimo litijum kao razvojnu šansu, istovremeno poštujući ekološke standarde, istakla je ona.
Govoreći o subvencijama domaćinstvima koja prelaze na ekološki prihvatljivije energente ministarka je navela da je uz podršku ministarstva koje vodi za tri godine zamenjeno više od 3.000 ložišta u 30 mesta u Srbiji.
–Paralelno sa uvođenjem subvencija za domaćinstva, uveli smo i meru podrške zamene kotlova u toplanama i drugim javnim ustanovama poput škola, vrtića. U istom periodu, uz podršku ministarstva, zamenjeno je oko 100 kotlova velikog kapaciteta koji koriste mazut ili ugalj kotlovima na ekološki prihvatljivije energente, istakla je Vujović.
Dodala je da je nastavljeno i sa projektima pošumljavanja pa je od 2018. do 2023. godine pošumljeno oko 1.000 hektara u više od 60 gradova i opština u Srbiji, a pošto je i saobraćaj veliki zagađivač vazduha subvencionisana je nabavka električnih i hibridnih vozila, za šta je od 2020. ministarstvo obezbedilo skoro 600 miliona dinara za kupovinu više od 1.500 eko-vozila.
Kao veoma važan korak u borbi za čistiji vazduh ministarka je navela usvajanje strateškog dokumenta Programa zaštite vazduha u Srbiji za period 2022. do 2030. godine kojim je, uz dalje usklađivanje sa regulativom Evropske unije, usvojen set mera koje bi trebalo da doprinesu da vazduh u našoj zemlji bude čistiji.
Kada je reč o uklanjanju divljih deponija, Vujović je navela da će ovih dana biti ispunjen cilj resornog ministarstva za ovu godinu od 170 očišćenih deponija u 30 mesta u zemlji.
Najavila je da uskoro počinje izgradnja modernog Regionalnog centra za upravljanje otpadom Eko-Tamnava u selu Kalenić u opštini Ub, gde će se otpad tretirati na najsavremeniji način.
Realizacijom tog projekta stvoriće se preduslovi za čišćenje divljih i sanaciju nesanitarnih deponija kao i za propisno odlaganje otpada na teritoriji 15 lokalnih samouoprava, koje gravitiraju ka ovom centru.
Ministarka je istakla da se problem nedostajuće kanalizacione mreže ubrzano rešava na nivou Vlade Srbije i da je Ministarstvo zaštite životne sredine obezbedilo 200 miliona evra iz kredita Razvojne banke Saveta Evrope, a odvajaju se i sredstva iz evropskih IPA fondova kao i sopstvenog budžeta za projekte izgradnje kanalizacione mreže i postojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Prema njenim rečima, trenutno se gradi 100 km kanalizacione mreže, a velika sredstva u iznosu od 2,8 milijradi evra država je obezbedila i kroz projekat Čista Srbija koji se realizuje u saradnji sa kineskim partnerima a vodi ga Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.