Sa toplom jeseni je učestalija pojava požara na otvorenom prostoru, upozorio je Saša Cicvarić, načelnik Odeljenja za vanredne situacije pri Policijskoj upravi Užice, pojasnivši da izbijaju požari koji zahvataju manju površinu i pričinjavaju manju materijalnu štetu.
- Apelujem na građane da se suzdržavaju od spaljivanja strnjike, biljnih ostataka na poljoprivrednim usevima, da na izletištima vode računa prilikom piknika, roštilja, bacanja opušaka iz automobila. Sve to može da izazove požar na otvorenom prostoru, naročito kad je period bez padavina, istakao je Cicvarić.
U prvih devet meseci ove godine bilo je manje intervencija vatrogasaca spasilaca nego u istom periodu prošle godine, prema navodima načelnika Odeljenja za vanredne situacije Užice.
- Ove godine smo imali 580 događaja, od čega je bilo 324 požara, dve eksplozije, 134 tehničke intervencije, šest tehničkih intervencija sa opasnim materijama i 33 tehničke intervencije u saobraćaju. U svim događajima smrtno je stradalo 18 lica, povređeno je 68, a 70 lica je spaseno. Nema povređenih i poginulih vatrogasaca spasilaca, predočio je Saša Cicvarić.
Od januara do oktobra prošle godine Vatrogasno- spasilački bataljon je intervenisao najmanje 618 puta, od čega 460 zbog požara.
- Smanjenje broja intervencija možemo smatrati dobri preventivnim radom svih policijskih službenika i pripadnika Sektora za vanredne situacije u saradnji sa svim ostalim linijama rada Policijske uprave jer zajednički preventivno delujemo na smanjenju broja požara, a i klimatski uslovi tokom leta su nam išli na ruku. Nije bilo ekstremnih vrućina i temperatura, nije bilo posebnih pojava požara na otvorenom prostoru, osvrnuo se Cicvarić.
Odsek za preventivnu protivpožarnu zaštitu Odeljenja za vanredne situacije Užice je tokom devet meseci izvršio 47 uvida mesta događaja radi utvrđivanja uzroka nastanka požara i eksplozija.
- Evidentirano je 23 požara sa većom materijalnom štetom koja se procenjuje na oko 24 miliona i 355 hiljada dinara, naveo je Cicvarić dodavši da su inspektori izvršili i 164 redovna inspekcijska nadzora na 383 objekta.
- Naloženo je nekih 105 mera, napomenuo je.
U oblasti zaštite od požara tokom devet meseci ove godine evidentirali su 39 kontrolnih inspekcijskih nadzora, deset kontrolnih nadzora po rešenju.
- Pokrenut je jedan prekršajni postupak protiv preduzetnika i podneto je šest prekršajnih naloga u vezi sa spaljivanjem na otvorenom prostoru, dodao je.
Kao veće intervencije vatrogasaca spasilaca ove godine, Cicvarić je izdvojio požar u Ratarskoj ulici u Užicu i požar u proizvodnim halama za tapaciranje nameštaja u Turici u Užicu.
Opširnije u tonskom zapisu.
Cicvarić je napomenuo da je Odeljenje za vanredne situacije, uz druge pripadnike Policijske uprave Užice, ove godine posvećeno i edukaciji dece iz predškolskih i školskih ustanova.
- Akcijama Vatrogasac u školi i Zajedno i bebedno kroz detinjstvo obučavamo najmlađe pripadnike osnovnih škola kako da reaguju u vanrednim situacijama, kako da se ponašaju u požaru, kako da otkriju opasnosti i kako da se sami zaštite od toga, pojasnio je dodavši da su deca iz vrtića povremeni gost Vatrogasnog doma u Užicu.
- Kada im od najmlađeg uzrasta u svest usadite zaštitu od požara i bezbednost, onda je lakše kroz dalji period da se snalaze u tim situacijama. Neretko možemo svi da se u tako neprijatnoj situaciji nađemo, ukazao je načelnik Odeljenja za vanredne situacije Užice.
Vatrogasno- spasilački bataljon pokriva teritoriju Užica, Čajetine, Požege, Arilja, Kosjerića, Bajine Bašte.