Nacionalni park Tara više od decenije sprovodi aktivnosti na praćenju stanja faune ptica u saradnji sa relevantnim institucijama. Jedna od metoda praćenja je i prstenovanje ptica, a kamp za prstenovanje je organizovan od 2. do 6. oktobra u sklopu praćenja jesenje seobe ptica i migracija preko područja Tare, prenosi Prvi portal.
Kamp je imao i edukativni karakter, jer su u prstenovanju učestvovali i učenici iz osnovnih škola sa područja opštine Bajina Bašta, Stevan Joksimović iz Rogačice (istureno odeljenje Bačevci), Dušan Jerković iz Rogačice, Rajak Pavićević i Sveti Sava i učenici gimnazije Josif Pančić.
Tokom posete kampu deca su se upoznala sa terenskim radom ornitologa, mogli su da determinišu vrstu ptice, vide način prstenovanja i čuju zanimljivosti vezane za pojedine vrste ptica koje borave u Parku ili samo prolaze kroz njega na putu prema toplijim krajevima. Za tri dana koliko traje kamp markirano je preko 250 ptica odnosno 20-ak vrsta ptica.
Prstenovanje ptica je metoda istraživanja koja se temelji na individualnom obeležavanju. Ornitološkim mrežama postavljenim na rubu šume ornitolozi hvataju ptice koje migriraju u toplije krajeve i prikupljaju podatke o stanju njihovih populacija i putevima migracija.
–Nakon što se ptice uhvate u mreže, ornitolozi ih vežu, mere, prstenuju i zapisuju podatke, a potom ih nepovređene puštaju. Svako opažanje tako prstenovane ptice govori o njenom životu tj. o putevima kretanja. Brižljivo evidentiranje mesta na kojima su prstenovane ptice viđene ili ulovljene omogućuje nam da odredimo njihove selidbene puteve te područja gnežđenja i zimovanja, navodi Prvi portal.
Najbolji rezultati prstenovanja postižu se organizovanim akcijama kada se na jednom mestu ptice prstenuju u dužem vremenskom periodu jer se upravo ovakvim kontinuiranim praćenjem dolazi do novih informacija o njihovom kompleksnom ponašanju tokom migracija.
Ove godine prstenovanje ptica se realizuje u okviru projekta Unapređenje zaštite retkih i ugroženih vrsta ptica kao prirodnih vrednosti NP Tara.
Ovaj projekat NP Tara sprovodi u saradnji sa Centrom za istraživanje biodiverziteta, uz finansijsku podršku Evropske unije i Vlade Švajcarske.