Ministar informisanja i telekomunkacija Mihailo Jovanović ocenio je da su dva nova medijska zakona revolucionarna i da se zakonodavna vlast, skupštinski odbori, republički i pokrajinski, povlače iz predlaganja članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Naveo je da su u izradi Zakona o javnom informisanju i Zakona o elektronskim medijima učestvovali Evropska komisija i delegacija misije OEBS-a, kao i predstavnici Ambasade Norveške.
–Organizovali smo inkluzivni proces javne rasprave, obišli smo čitavu Srbiju, organizovali više okruglih stolova. Finalnom verzijom predloga ovih zakona izašli smo pred Vladu i to tek pošto smo se dogovorili sa novinarskim i medijskim udruženjima, rekao je Jovanović za Alo.
Govoreći o REM-u, naveo je da će ubuduće osam od devet članova Saveta predlagati različita udruženja građana, akreditovani univerziteti, crkve i verske zajednice, dok će jednog člana predlagati nezavisni organi: zaštitnik građana, poverenek za ravnopravnost i poverenik za zaštitu podataka o ličnosti.
–Zakon o javnom informisanju i medijima doneo je mnogo bitnih stvari kada je u pitanju projektno sufinansiranje i način na koji se sredstva iz budžeta Srbije, bez obzira na to da li su to sredstva iz republičkog, pokrajinskog ili lokalnih samouprava, dodeljuju novinarskim i medijskim udruženjima u procesu projektnog sufinansiranja, izjavio je Jovanović.
Ministar je naveo da se ovim zakonima prava novinara značajno poboljšavaju.