- REKLAMA -
6.7 C
Užice
Početna EKO Priznanje Ekoopština za opštinu Čajetina potvrda dosadašnjeg rada(AUDIO)

Priznanje Ekoopština za opštinu Čajetina potvrda dosadašnjeg rada(AUDIO)

- REKLAMA -

Opština Čajetina je drugu godinu za redom dobitnik nagrade konkursa Ekoopština koju dodeljuje Ambasada Francuske. Ove godine opštini Čajetina je pripalo priznanje u kategoriji održivo upravljanje vodama. Veliki doprinos ovoj nagradi dalo je i postrojenje za preradu otpadnih voda kojim rukovodi JKP Vodovod Zlatibor Čajetina, uz okrenutost opštine Čajetina razvoju turizma na Zlatiboru.

Foto: Zlatibor press

Ova nagrada nam znači puno i ona je potvrda našeg dosadašnjeg rada, kao i pravca razvoja naše opštine, rekao je direktor JKP Vodovod Zlatibor Čajetina Milomir Tucović.

Stavljanje u punu fukciju postrojenja za preradu otpadnih voda i dobijanje upotrebne dozvole ove godine, uz druge aktivnosti koje sprovodi naše preduzeće i Opština Čajetina su razlozi što nam je nagrada pripala drugi put. Među tim aktivnostima su izrada Generalnog plana upravljanja vodama, kao i rad na Generalnom planu upravljanja otpadnim vodama opštine Čajetina. Uradili smo idejni projekat za postrojenje otpadnih voda u Sirogojnu, u toku je izrada glavnog projekta za postrojenje za otpadne vode u Čajetini. To je sveukupno doprinelo da osvojimo ovu nagradu, naveo je Tucović dodajući da je njihovo postrojenje najsavremenije koje je otvoreno u Srbiji u proteklom periodu i da ih često posećuju predstavnici iz naših ministarstava, ali i stranci, pa je tako nedavno JKP Vodovod Zlatibor posetila delagacija privrednika iz Kine.

Foto: JKP Vodovod Zlatibor

Nagrada se sastoji od studijskog putovanja u Francusku, što će biti prilika da se vide načini rada u ovoj zemlji u oblasti prerade otpadnih voda i prečišćavanja voda.

Cilj putovanja je da se obiđu postrojenja za preradu otpadnih voda i sistemi za prečišćavanje voda koje oni primenjuju u Francuskoj. Ukoliko bude išao naš kolega insistiraćemo da vidimo postrojenja koja su manjeg kontejnerskog tipa za naselja koja su izdvojena. Pošto mi imamo dosta takvih naselja na Zlatiboru kao što su Gajevi, većina sela sa manjim brojem ljudi, razbacanog tipa, gde radimo segmetna postrojenja, na jednom mestu veliko centralno i više manjih, kaže Tucović.

U pogledu planova koji se odnose na održivo upravljanje vodama, prvo je potrebno, kako je rekao Tucović, da završe Generalni plan upravljanja otpadnim vodama koji će dati osnovne smernice.

Naša opština se deli na dva sliva, to su drinski i moravički. Mi smo drinski delimično rešili sa postrojenjem na Zlatiboru, sad nam je fokus na deo opštine koji gravitira ka Đetinji i Moravi. Znači na prvom mestu je da radimo opštinu Čajetina, naseljeno mesto Sirogojno i ova druga mesta. Paralelno sa tim ćemo razvijati i manje sisteme po zaseocima, naveo je Tucović.

Foto: JKP Vodovod Zlatibor

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ima izuzetne početne rezulate, prema rečima direktora, prerada vode je čak i bolja nego što je projektovana sa ovim postrojenjem.

– Postrojenje je planirano za ekvivalenet od oko 20 hiljada stanovnika, to je u vreme špica sezone. Postrojenje je i dalje u garantnom roku, sarađujemo sa našim partnerima iz Slovenije koji su uradili postrojenje. Pratimo rad pumpe, hidrante, akcije i sve druge procese koji se odvijaju na postrojenju. Ukoliko se ukaže potreba zbog daljeg širenja Zlatibora plan je da se izvrši nadogradnja još jednog seta rezervoara tako da proširimo njegove kapacitete do 30.000 ljudi, rekao je Tucović.

SBR tehnologija po kojoj radi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda omogućava rad po potrebi, tako da postrojenje ne radi sve vreme punim kapacitetom.

Tako smanjujemo svoje troškove, po potrebi uključujemo jedan, dva, tri ili četiri seta rezervoara i na taj način upravljamo postrojenjem na najekonomičniji način. Ono što možemo istaći kao nedostatak postrojenja je da u zimskom periodu kada dođe do topljenja snega voda je jako hladna i kao takva usporava rad postrojenja i mikrobiologija koja je u samom postrojenju se sporije odvija. Tada postrojenje radi i usporeno i u otežanim okolnosima, ali bitno je da funkcioniše, kaže Tucović.

Rezervoar Vranjevina koji je nedavno otvoren uključen je u vodosistem Rzav, glavni vodosistem u opštini Čajetina.

Njegov kapacitet je 2000 metara kubnih i mnogo nam znači jer su kod nas izraženi pikovi u potrošnji tokom i van turističke sezone koji variraju do 4,5 puta. Ovaj rezervoar se koristi za taj ključni period godine oko 1. maja, Nove godine i tokom leta kada potrošnja naglo raste, da stabilizuje vodosnabdevanje i drži pritisak u mreži. Zahvalni smo i opštini Čajetina što nas je podržala i uložila značajna sredstva da završimo ovaj posao, naveo je Tucović.

U JKP Vodovod Čajetina trenutno se radi na nastavku projekta Sušička vrela, obavljaju se pripremni radovi na Žigarskom visu gde će biti fabrika vode za Sušička vrela kao i na potezu daljem od Žigarskog visa ka Zlatiboru na raščišćavanju terena za dalje postavljanje cevovoda.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
6.7 ° C
6.7 °
6.7 °
87 %
12.2kmh
100 %
Pet
13 °
Sub
1 °
Ned
2 °
Pon
2 °
Uto
3 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime