Udruženje građana Zlatiborski krug je krajem godine pokrenulo Savetovalište za mlade sa problemima u ponašanju sa ciljem da se unapredi međusektorska saradnja u resocijalizaciji i prevenciji asocijalnog ponašanja dece i mladih.
Na osnovu opšteg stanja i svesnosti da u društvu postoji nasilje na svim nivoima, u Udruženju Zlatiborski krug su se odlučili da osnuju Savetovalište za mlade sa problemima u ponašanju.
–Mi godinama u Čajetini organizujemo programme za mlade, imamo i volonterski socijalni servis koji se stalno obnavlja sa decom koja stasavaju za rad vršnjačke edukacije i zajedničke radionice, pre svega inkluizivni rad sa korisnicima Zračka i dosta naših članova radi u prosveti. Tako da smo svesni problema koji postoje na terenu. Znate i sami u kakvom društvu živimo, koliko je nasilje pristuno na svim medijima, koliko se to spušta od odraslih pa do škole i čak do vrtića. Na osnovu svega toga došli smo na ideju da organizujemo savetovalište tokom projekta Most koje bi trenutno trajalo osam meseci, a za to vreme ćemo probati da organizujemo da to postane stalna usluga Socijalne zaštite koja će se realizovati u opštini, rekla je rukovodilac Savetovališta Vesna Belčević i dodala:
-Na osnovu iskustva naših članova koji rade kao nastavnici u osnovnoj školi u Čajetini i iz iskustva naših kolega prosvetnih radnika koji rade u srednjoj školi znamo da ima tog ponašanja. Nažalost ne postoje međusektorske jasne veze kroz koje mogu da se rešavaju ti problemi. Timovi su preopterećeni radom u školama i nisam sigurna koliko su učenici spremni da rešavaju svoje probleme koji nisu uvek vezani za školu. Zato smo i mislili da je izmeštanje savetovališta i stručnjaka koji radi sa mladima van škole dobra ideja, tako da bi mladi mogli nesmetano i sami da se jave i potraže pomoć i podršku, a da to ne bude u okviru škole. Jer je nekada mnogo lakše razgovarati sa nekim sa kim niste u svakodnevnom kontaktku i ko nije deo vašeg školskog života. Znamo da ima puno problema, koji se rešavaju na različite načine u okviru sistema. Ono što je dobra stvar i što mislim da je potrebno svakoj lokalnoj zajednice to je odvojeno savetovalište koje će sarađivati sa svim lokalnim relevatnim institucijama i upućivati tu decu dalje kojoj je potrebna pomoć, navela je Belčević.
U Savetovalištu za mlade sa problemima u ponašanju tim stručnjaka će raditi sa mladima, a čine ga psiholog, pedagog i socijalni radnik.
–Svima kojima su pomoć i podrška potrebni na usluzi u Savetovalištu će biti psiholog Mirjana Jelisijević Lončar, pedagog Milan Tucović i socijalni radnik Mira Gledović. Pokušali smo da kroz sve stručne oblasti pokrijemo resocijalizaciju i prevenciju problema u ponašanju kod dece i mladih. Od ranije imamo odličnu saradnju sa svim prosvetnim ustanovama u opštini Čajetina, kao i sa Centrom za socijalni rad. Prema osmišljenom planu psiholog će u Savetovalištu raditi dva puta nedeljno, a pedagog i socijalni radnik će raditi jednom nedeljenom. Pošto smo na početku rada, trenutno se upoznajemo sa timovima za zaštitu od diskriminacije, zlostavljanja, zanemarivanja i nasilja. Ti timovi u srednjoj i osnovnim školama u opštini Čajetina nisu potpuni, negde nema pedagoga, negde psihologa i mislimo da je u ovom periodu najznačajanija psihološka pomoć i zato smo omogućili da psiholog više vremena odvoji i bude na raspolaganju u savetovalištu za sve one koji imaju problema. U Savetovalište će moći da se jave i roditelji koji se nose sa problemima u porodici, jer svaki problem bilo kog člana porodice, a naročito kada su deca u pitanju, postaje problem čitave porodice, kazala je Belčević.
Uz rad Savetovališta prema projektu su predviđene i određene aktivnosti kao vid podrške deci i mladima, a koje se odnose na ponašanje.
–Biće organizovane tribine kroz koje ćemo probati da motivišemo i inspirišemo decu i mlade da svu svoju energiju transformišu u kulturu, sport, umetnost različite stvari koje su važne i toliko potrebne, ali je deci i mladima potrebno da neko od odraslih to sve moderira. Takođe u okviru projekta će biti obučeni volonteri za vršnjačku edukaciju tako da ćemo imati i tim mladih koji će prenositi svoja znanja i iskustva drugima, svojim vršnjacima. Oni će se po potrebi angažovati i u nekim zajedničkim radionciama sa decom korisnicima ove novouvedene usluge. Na prvoj tribini krajem decembra gosti su bili autori Zlatiborskog podkasta koji je veoma gledan i za kratko vreme je postigao popularnost među mladima. Oni su govorili o problemima u ponašanju na koje su nailazili tokom svog školovanja i kako su se suočavali sa tim, rekla je Belčević.
Roditelji dece koja imaju problematično ponašanje, mogu da se jave i dogovore sastanak sa nekim od stručnjaka u Savetovalištu na telefon 063 857 9935. Radno vreme Savetovališta je sledeće: ponedeljkom i sredom od 15:00 do 16:30 časova radi psiholog, utorkom od 14:00 do 16:00 socijalni radnik, četvrtkom od 15:00 – 17:00 pedagog.
Savetovalište se organizuje u okviru projekta Most, koji se sprovodi u okviru programa PRO – Lokalno upravljanje za ljude i prirodu, koji sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji u saradnji sa Vladom Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske. Udruženje Zlatiborski krug ovaj projekat sprovodi u saradnji sa Centrom za socijalni rad i školskim timovima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u srednjoj školi i osnovnim školama sa teritorije opštine Čajetina.