Neophodno je aerodrom Ponikve potpuno očistiti od zaostalih mina iz perioda NATO bombardovanja 1999. godine i prethodnih ratova, da bi bilo šta drugo bilo urađeno, izjavio je Ivan Divac, pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture tokom posete aerodromu Ponikve na kom je 12. aprila počelo razminiranje na 152,600 metara kvadratnih prostora.
Bojan Glamočlija, direktor Centra za razminiranje, pojasnio je da je, prema projektu tog centra, uz monitorsku organizaciju, predviđeno čišćenje terena od kasetnih bombi, ručnom detekcijom i manuelnom metodom na dubini do 50 centimetara.
- Kasetne bombe smo bukvalno pronalazili pored asfaltnog puta, znači, na dva metra od asfalta smo pronalazili i uništavali kasetne bombe. Mogu da kažem da su kasetne bombe bile do samog ulaza u zgradu, terminal, tako da će sad ovaj prostor biti čist, oslobođen od kasetnih bombi, napomenuo je Glamočlija ne isključivši mogućnost da na terenu, i u narednim fazama, pronađu više od šest avio bombi i na većoj dubini terena.
- Uvek može da se pojavi još neka bomba. Imamo 150 avio bombi u bazi podataka, ali baza nije potpuna. U Nišu smo imali bombu (iz 1999. godine) koju nismo imali u našoj bazi podataka. Dopunjujemo bazu svakodnevno, dodao je direktor Centra za razminiranje podsetivši da je u Nišu Sektor za vanredne situacije uništio bombu od hiljadu kilograma, pronađenu na 1,5 metara ispod površine.
U planu su još tri faze čišćenja terena od mina, a brzina čišćenja, prema navodima Glamočlije, zavisiće od količine novca na raspolaganju i donacija.
Izuzetno je bitno da ostavimo iza sebe bezbedno zemljište za stanovništvo i za naredne ekonomske prilike i ekonomski razvoj, poručio je Kristofer Hil, amasador Sjedinjenih američkih država u Srbiji, koji je danas pratio postupak uklanjanja mina na delu aerodroma Ponikve.
- Ratovi su užasna stvar i ostaci koji ostaju za njima, ostaju mnoge godine. Mnogo toga je ostalo. Moram da naglasim da je od 2007. godine ambasada SAD dala doprinos u iznosu od preko 26 miliona dolara za razminiranje. Osim toga, pomogli smo da se očisti 12 miliona kvadratnih metara zemljišta i da se vrati onima koji ga koriste, što je jako bitno za stanovništvo ovde, kazao je Hil podsetivši da su na Ponikvama pronađene i mine iz 1907. godine.
I Republika Koreja je obezbedila donaciju za aktuelni projekat razminiranja, čišćenja aerodroma Ponikve od kasetne municije.
- Moja zemlja ulaže u bezbednost drugih zemalja koje smatramo partnerskim i nastavićemo to dalje da radimo, kako za ove projekte, tako i za projekte infrastrukture, poručio je tokom posete aerodromu Ponikve Šeokong Šin, zamenik ambasadora Republike Koreje u Srbiji.
Jelena Raković Radivojević, gradonačelnica Užica, istakla je da je važno očistiti prostor zbog bezbednosti, ali i nastavka radova na aerodromu.
- Stavljanje aerodroma Ponikve u punu funkciju je od velikog značaja za Zlatiborski okrug, ali i za dalji i brži razvoj privrede, poljoprivrede, turizma i ekonomije, rekla je.
Prema navodima pomoćnika ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Vlada Republike Srbije je opredeljena za razvoj svih aerodroma u Srbiji. Za potpuno stavljanje aerodroma Ponikve u funkciju, kako je naveo, neophodno je 12 miliona evra.
Predviđena je rekonstrukcija aerodroma Ponikve u pet faza.
- Za četiri faze smo već pribavili građevinsku dozvolu, za petu fazu je u postupku, dodao je Divac podsetivši da je 2021. i 2022. godine kompletan aerodrom ograđen u dužini od oko devet kilometara.
Pista nije završena.
- Koliko je važan značaj razminiravanja govori i to da se trenutno koristi samo 1 830 metara piste koja je dugačka 3 080 metara, ukazao je Divac.
Aerodrom Ponikve je udaljen 18 kilometara od grada Užica. Izgrađen je početkom osamdesetih godina prošlog veka na 918 metara nadmorske visine. Korišćen je kao vojni aerodrom do 2013. godine, a u oktobru 2013. godine je otvoren za civilni saobraćaj. Dimenzije platforme su 120 puta 80 metara.
- Aerodrom se trenutno koristi za avione privatne, sportske i biznis avijacije, napomenula je Dragana Aleksić, rukovodilac službe Aerodrom Ponikve podsetivši da je tokom godine, od 1. aprila do 31. oktobra, na aerodromu otvoren sezonski granični prelaz za međunarodne letove.
- Van vremena otvorenosti sezonskog graničnog prelaza, mogu da se realizuju i međunarodni letovi, ali je tada potrebno dodatne takse platiti, dodala je Aleksić.
Upravna zgrada je izgrađena 2016. godine. Toranj kontrole letenja SMATSA trenutno pruža usluge i informacije o letenju.
Prema navodima iz Aerodroma Ponikve, uslovi za nesmetano odvijanje nekomercijalnog civilnog saobraćaja lakih letelica stvoreni su nakon prethodnih projekata razminiravanja.
1) Projekat za razminiranje – čišćenje sa lokacije Aerodrom Ponikve – 1 – 256.471 m2
2) Projekat za razminiranje – čišćenje sa lokacije Aerodrom Ponikve – 2 – 212. 434 m2
3) Projekat za tehničko izviđanje lokacije Aerodrom Ponikve -3 – 421.368 m2
4) Projekat za razminiranje-čišćenje eksplozivnih ostataka rata sa lokacije aerodrom Ponikve Ograda-faza II – 5.223 m2
Povećanje bezbednosti ljudi, intenziviranje poljoprivredne proizvodnje, rekonstrukcija i izgradnja turističkih i industrijskih objekata, eksploatacija šuma, održavanje kanala za odvodnjavanje i zaštita životne sredine su navedeni kao koristi od razminiranja terena.