Iz Inicijative Da (ne) dišemo Duboko! su naveli da je ovo bio poslednji protest u Užicu i istakli da će na neodgovaranje lokalne vlasti odgovoriti blokadama deponije Duboko. Pozvali su sve one koji su spremni da se bore za svoj grad, decu i budućnost da im se pridruže i prijave za učešće na blokadama.
–Naša zadnja linija odbrane je u Dubokom ispred deponije gde ćemo svojim telima i životima braniti da se ne deponuje smeće iz drugih gradova i opština, sprečićemo prolazak kamiona i sve radove na proširenju deponije, rekao je poljoprivrednik iz Lunovog Sela Jovan Topalović predstavnik inicijative Da (ne) dišemo Duboko!
Pošto su svih prethodnih dana kako je naveo Topalović iz vlasti ostali gluvi i nemi za naše proteste, govore i dopise iz Inicijative smo odlučili da je ovo poslednji protest na ovaj način i od sada ćemo govoriti jezikom koji će oni razumeti, a to su blokade.
–Ko je spreman istinski da se bori za ovaj grad, svoju decu i budućnost i spreman je da bude sa nama svakodnevno na blokadama može se prijaviti na štandovima. Ako se sami sada ne izborimo to će ostati narednih decenija u našem gradu i nećemo imati vremena i način da to ispravimo, na nama je da li ćemo to dozvoliti ili ne, rekao je Topalović.
Na stepenicama ispred opštine bili su postavljeni baloni sa zagađenom vodom iz reke Lužnice sa natpisima: za javno tužilaštvo, za batinaše, za sve one koji znaju istinu, a ćute, za članove gradske uprave grada Užica, za načelnika Zlatiborskog okruga, za kompletno rukovodstvo deponije Duboko, za botove, za zamenika gradonačelnice Dragoljuba Stojadinovića, za direktora divlje deponije Duboko Momira Milovanovića, za Srpsku naprednu stranku grada Užica i njihove koalicione partnere, za gradonačelnicu Užica dr Jelenu Raković Radivojević, za direktorku ZZJZ Užice gospođu Mariju Palikuću.
Potpisi za peticiju za zatvaranje deponije Duboko su prikupljani i ovog puta. Topalović je naveo da je peticiju potpisalo oko 3000 građana, a cilj je da je Inicijativa preda u proceduru kako bi u Skupštini grada Užica bio izglasan referendum na kome bi se građani izjasnili o daljoj sudbini deponije Duboko, stopiranju svih radova na njenom proširenju.
Na poslednjem protestu okupljenima su se obratili poljoprivrednici iz Lunovog Sela Jovan Topalović i Radoš Petrović i diplomirani mašinski inženjer Milorad Ristanović.
Sa željom da imaju osnovno zdrav vazduh, čistu vodu i zemlju okupljamo se ovde, poručio je Radoš Petrović, jer kako je naveo mi u Lunovom Selu želimo da radimo našu plodnu zemlju i da od toga da živimo i privređujemo.
– Da imamo naše insitucije koje rade svoj posao, davno bi se neko oglasio, tužilaštvo i ostali da pitaju ove koji truju našu decu i grad, šta rade na deponiji kojoj je istekao rok i dozvola za rad. A oni i dalje rade, proširuju i skupljaju otpad. Umesto da se nešto stvarno gradi u Užicu ministarka obećava 30 miliona evra da se zatrpa Turski potok i proširi deponija, naveo je Petrović i istakao nema drugog izbora nego život ili smrt.
Mašinski inženjer Milorad Ristanović naveo je da na protestu iz više razloga, ekološkog, moralnog i zbog oprečnosti informacija koje se pojavljuju u javnosti.
–Građani protestvuju jer traže da nadležni utvrde uzrok požara, jer neko mora snositi odgovornost. Pitamo se kako će se otpad i dalje deponovati, šta su radile nadležne institucije, komunalne i sanitarne inspekcije da li su radile svoj posao i vršile nadzor na deponiji Duboko. Neko mora da odgovori da li će se otpad deponovati i dalje.
–Tražimo istinu. Hoćemo izveštaje, overene, pečatirane o uzroku nastanka požara, njegovom gašenju, o termovizijskomi isptivanju. Tražio sam izveštaj o termovizijskom ispitivanju, ali još ga nisam dobio, rekao je Ristanović poručivši Užičanima da se za istinu treba boriti.
Ponovo je usledila protestna šetnja ulicama grada, koja je protekla mirno, uz prisustvo pripadnika policije koji su obezbeđivali saobraćaj. Učesnici protesta su prošli Omladinskom ulicom, pored javne garaže i Vatrogasnog doma gde su aplauzom pozdravili vatrogasce koji su učestvovali u gašenju požara na deponiji, prešli preko Ložioničkog mosta gde su na kratko blokirali put,i vratili se pored stadiona Radomir Antić i ulicom Nikole Pašića do opštine.