U Čajetini već osam meseci radi Savetovalište za mlade sa problemima u ponašanju, u okviru projekta „MOST“ koji realizuje udruženje građana Zlatiborski krug. Projekat se uskoro završava, ali rad Savetovališta se nastavlja.
Početkom oktobra 2023. godine je započet projekat „MOST“, u cilju unapređenja međusektorske saradnje u resocijalizaciji i prevenciji asocijalnog ponašanja dece i mladih sa problematičnim ponašanjem. Angažovani su stručnjaci za direktan rad sa korisnicima, koji su svoje znanje o adolescentskom periodu i problemima sa kojima se mladi generalno suočavaju koristili da reše neke od problema sa kojima su se korisnici javljali.
Mirjana Lončar Jelisijević, psiholog, Milan Tucović, pedagog i Mira Gledović Vukićević, socijalna radnica su u atmosferi apsolutne poverljivosti i zaštite korisnika tokom proteklih meseci pomagali mladima, kao i njihovi roditeljima, da reše lične i porodične probleme sa kojima se suočavaju.
U proteklom periodu ostvarena je saradnja sa školskim Timovima za zaštitu učenika od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja i sa Centrom za socijalni rad u Čajetini.
S obzirom da je rad Savetovališta naišao na izuzetan odziv u Čajetini, i da je usluga Savetovališta za mlade predviđena i lokalnim strategijama za razvoj Čajetine, udruženje Zlatiborski krug će nastaviti sa pružanjem ove usluge socijalne zaštite.
Po rečima Zorice Milosavljević, koordinatorke projekta i Vesne Belčević, rukovodioca Savetovališta, u dogovoru sa angažovanim stručnjacima Savetovalište će raditi tokom septembra i oktobra po istom režimu kao i tokom proteklih meseci. S obzirom na znatno smanjen broj poseta korisnika tokom leta, od septembra će psiholog, pedagog i socijalna radnica volonterski nastaviti rad po istom režimo kao i do sada.
Zainteresovani za dolazak u Savetovalište i razgovor sa nekim od stručnjaka mogu da se jave rukovodiocu
Savetovališta (0638579935), Centru za socijalni radi, ili psihologu/pedagogu u osnovnoj ili srednjoj školi kako bi ih oni uputili kod psihologa, pedagoga ili socijalne radnice. Pošto se pokazalo da je među mladima veliki broj onih sa problematičnim ponašanjem, bilo da je reč o izazivanju nasilja ili trpljenju nasilja i različitim oblicima destruktivnog ponašanja, pa da je ovakav vid pomoći od izuzetnog značaja, planirano je da dalji nastavak rada Savetovališta od novembra bude finansiran od strane lokalne samouprave.
Ovaj projekat se realizuje u okviru programa „PRO – Lokalno upravljanje za ljude i prirodu”, koji zajednički sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji – UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.
Podrška i pomoć kroz Savetovalište za mlade sa problemima u ponašanju