U naselju Popova voda na Beloj Zemlji obeležena je 90. godišnjica od ubistva kralja Aleksandra I Karađorđevića. Kod spomen-česme posvećene njemu i borcima stradalima u ratovima 1012-1918. godine, sveštenici užičke Crkve služili su parastos, a prisutne delegacije položile su vence i cveće. Prisutnima su se obratili Rajko Radosavljević zamenik gradonačelnice Užica i Vesna Lučić predsednica Gradskog odbora potomaka ratnika 1804 -1918. Major Kosta Todorović.
–U danu u kome obeležavamo Dan grada Užica i 695 godina njegovog postojanja, posebnu pažnju ukazujemo sugrađanima, pojedincima, udruženjima, organizacijama, svima koji su dali doprinos u razvoju grada. Sa druge strane počast i pomen odajemo onima, koji danas nisu sa nama, a najzaslužniji su za slobodu koju uživamo. Njihova imena na ovoj su spomen česmi zajedno sa imenom velikog vladara, viteza i pobornika mira u tadašnjoj Evropi – kralja Aleksandra prvog Karađorđevića, koji je na današnji dan 1934. godine ubijen u Marselju, istakao je Rajko Radosavljević, zamenik gradonačelnice Užica.
Prema njegovim rečima, hrabrost koja ga je vodila kroz velike bitke od 1912 do 1918. godine od one Kumanovske do proboja Solunskog fronta, nas obavezuje da budemo jednako hrabri, odani ideji mira, stabilnosti i prosperiteta, kakva je bila i vladavina kralja Aleksandra.
-Najmanje što možemo jeste da na ovaj način odamo počast i njemu i svim junacima ratova od 1912. do 1918. godine, kao što to činimo i u svim drugim prilikama obeležavajući značajne događaje i ličnosti srpske istorije. Na nama je i da generacijama koje dolaze pričamo i prenosimo znanja o ovom i ostalim važnim događajima, našim junacima i herojima, jer oni su najzaslužniji za slobodnu državu u kojoj će živeti, školovati se i stvarati svoje porodice. Njihova žrtva zaslužuje večno pamćenje i poštovanje, poručio je Radosavljević.
Vesna Lučić predsednica Gradskog odbora potomaka ratnika 1804 -1918. Major Kosta Todorović, naglasila je da su dinastije Obrenovića i Karađorđevića bile naše srpske dinastije i da smo jedan od retkih naroda u Evropi i na Balkanu, koji je prilikom oslobađanja imao svoje dinastije.
–Ti naši predstavnici i prethodnici oslobodili su Srbiju u Prvom i Drugom srpskom ustanku, u Velikoj istočnoj krizi, u Balkanskim ratovima, u Prvom svetskom ratu. 90 godina smo čekali da mi u Užicu obeležimo oslobađanje u Prvom svetskom ratu 2008. godine, 90 godina smo čekali i da obeležimo smrt kralja Aleksandra kažu prve žrtve fašizma u Evropi. Nadam se da je ovo prvi korak ka jednom pravom, dubokom odavanju pošte svim našm žrtvama i da ćemo ubuduće obeležavati sve ono što treba da obeležavamo. Zahvaljujem se Istorijskom arhivu koji je ove godine objavio knjigu o kralju Aleksandru prvom Karađorđeviću i hvala vam što smo svi zajedno ovde i nadam se da će ovako biti i ubuduće, naglasila je Lučić.
Pored delegacije grada Užica, organizatora ceremonije, vence kod spomen obeležja položile su i delegacije Gradske opštine Sevojno, Gradskog odbora potomaka ratnika 1804 -1918. Major Kosta Todorović, Herojske 549. motorizovane brigade Car Dušan silni, Gradskog odbora SUBNORA Užice, Udruženja boraca Sevojno i Udruženja veterana 63. padobranske brigade.
Kralj Aleksandar Prvi Karađorđević ubijen je u Marselju 9. oktobra 1934. godine, zajedno sa francuskim ministrom inostranih poslova Lujom Bartuom, tokom posete Francuskoj, u koju je otputovao da bi učvrstio odbrambeni savez protiv nacističke Nemačke.