- REKLAMA -
7.6 C
Užice
Početna Srbija i region Sprovedene najvažnije reforme u borbi protiv sive ekonomije

Sprovedene najvažnije reforme u borbi protiv sive ekonomije

- REKLAMA -

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je u četvrtak, 10. oktobra da je u protekloj deceniji Srbija ispunila više od 70 odsto definisanih ciljeva i sprovela deset najvažnijih reformi u cilju borbe protiv sive ekonomije.

Mali je, predsedavajući Koordinacionom telu za suzbijanje sive ekonomije povodom obeležavanja deset godina zajedničke borbe na tom planu, naglasio da je zahvaljujući tim reformskim merama Srbija od zemlje koja je bila pred bankrotom stigla do ekonomski stabilne i uspešne zemlje, što potvrđuju visoke stope rasta, makroekonomska stabilnost i na kraju dobijeni investicioni rejting.

Prvi potpredsednik Vlade je kao najznačajnije reforme izdvojio eFiskalizaciju, eFakture, Zakon o inspekcijskom nadzoru, Zakon o javnim nabavkama, bezgotovinsko plaćanje, reformu paušalnog oporezivanja i Zakon o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim poslovima u poljoprivredi.

On je, takođe, pomenuo i lakši dolazak do PIB-a pri registraciji u APR-u i oslobođanje plaćanja firmarine za mala i mikro preduzeća, konstantno smanjenje poreskog opterećenja zarada i pokretanje portala ePorezi, na kojem privreda sve poreske prijave podnosi elektronskim putem.

Tu borbu su započeli Vlada Srbije i Aleksandar Vučić dok je bio predsednik Vlade, naglasio je Mali, uz čestitke svima koji su bili deo reformskog procesa i borbe da Srbija bude uređena država.

Prema njegovim rečima, danas smo druga najveća rastuća ekonomija u Evropi, sa rekordno niskom nezaposlenošću, zemlja koja beleži rekordan nivo stranih direktnih investicija i 2027. godine biće domaćin manifestacije EKSPO.

Prvi potpredsednik Vlade je poručio da Srbija ima jasan cilj da 2027. godine ima prosečnu platu od 1.400 evra, prosečnu penziju od 650 evra i da minimalna zarada raste do nivoa od takođe 650 evra.

Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović istakla je da je tokom ove decenije mnogo postignuto ne samo u smislu konkretnih rezultata, nego i u pogledu jačanja poreskog morala, stavova i svesti građana.

Kada smo počeli ovu borbu osnivanjem Saveza za fer konkurenciju, siva ekonomija je bila gotovo na nivou 30 odsto našeg BDP-a. To je otežavalo konkurentnost naše privrede, ali i finansije i budžet, istakla je Jovanović.

Ona je podsetila na to da su ubrzo nakon što je podneta inicijativa, formirani Koordinaciono telo i stručna grupa, koju su činile institucije i privreda, sarađujući na izradi prvog Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije, usvojenog 2019. godine.

Nakon što je na sastanku jednoglasno usvojen Izveštaj o radu, ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović i predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED-a Zoran Daljević potpisali su Sporazum o saradnji na suzbijanju nelegalne trgovine.

 

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
7.6 ° C
7.6 °
7.6 °
94 %
1.1kmh
94 %
Pet
18 °
Sub
18 °
Ned
13 °
Pon
14 °
Uto
10 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime