U okviru projekta Zelena inicijativa za lokalnu zajednicu u sredu, 30. oktobra je održana druga radionica za učenike osnovne škole „Dimitrije Tucović iz Čajetine. Projekat sprovodi čajetinsko Udruženje građana Zlatiborski krug u partnerstvu sa Udruženjem nastavnika Opstanak iz Užica, i u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave Čajetina i Užice.
Tokom godinu dana, sprovodiće se javna kampanja za izradu Lokalnog ekološkog akcionog plana, koja će obuhvatiti medijsku kampanju i edukativne aktivnosti o pravu na zdravu životnu sredinu i značaj izrade LEAP-a u skladu sa Agendom 2030.
-Projekat se realizuje od 1. juna ove godine do 1. juna sledeće godine i u okviru njega su planirane brojnre aktivnosti, sve sa ciljem osvešćivanja građana i obrazovnih institucija o bitnosti održivog razvoja i važnosti implementacije ciljeva održivog razvoja kroz nastavu, ali i lokalna dokumenta koja se bave ovom temom. Cilj je da krajem Projekta uputimo zahtev opštini Čajetina i gradu Užice da počnu sa izradom Programa zaštite životne sredine . Brojne su aktivnosti, a jedna od njih je i edukacija učenika starijih razreda u Čajetini i Užicu, rekla je Zorica Milosavljević, koordinatorka Projekta.
Radionice sa učenicima imaju za cilj da ukažu na sve ljudske aktivnosti koje dovode do negativnih posledica klimatskih promena i preventivu zaštitu životne sredine.
–Na prvoj radionici smio pričali o Efektu staklene bašte, šta je to, koji su uzroci klimatskih promena. Merili smo ekološki i karbonski otisak… O posledicama klimatskih promena malo više pričamo. Na trećoj radionici ćemo raditi mere zaštite – kako možemo smanjiti emisiju gasova, kako možemo da malo ublažimo klimatske promene jer definitivno ih ne možemo sada zaustaviti, i kako da im se prilagodimo, kaže nastavnica Snežana Tučić, voditeljka radionica.
Projekat se realizuje u okviru Fonda za održivi lokalni razvoj, kao deo Platforme za opštedruštveni dijalog Održivi razvoj za sve koja je uspostavljena uz podršku Švajcarske organizacije za saradnju i razvoj i Nemačke razvojne saradnje. Fondom neposredno rukovodi Beogradska otvorena škola, kao jedan od partnera na Platformi, zadužena za podršku inicijativama za inovativna rešenja u oblasti zaštite životne sredine na lokalnom nivou.