Festivalsku zavesu 29. JPF podigla je predstava Jugoslovenskog dramskog pozorište iz Beograda Mihael Kolhas,Hajnrih fon Klajsta, u režiji Borisa Liješevića.
Duža priča, odnosno kraći roman Mihael Kolhas Hajnriha fon Klajsta govori o običnom čoveku (trgovcu konjima) koji je, ne uspevši da dobije pravdu pred regularnim sudovima, odlučio da pravdu za sebe osvoji oružanim putem. Klajst se u priči stavlja u poziciju tzv. objektivnog pripovedača, ali istovremeno od samog početka (in)direktno zagovara ideju o Kolhasu kao „jednom od najpravednijih ali i najstrašnijih ljudi svoga vremena”. Iz ove priče snažno izbija osećanje povređenosti i neverovanje u božansku i ljudsku pravdu koja je tako bliska Klajstu i nama. Upravo tu osobenost ove priče prepoznao je reditelj Boris Liješević, koji je u programu predstave napisao sledeće: „Kako se nositi sa besom koji stvara nepravda i ozakonjeno, institucionalno nasilje?” Ova rečenica je tačka susreta Klajsta i našeg doba u interpretaciji reditelja Borisa Liješevića i ansambla Jugoslovenskog dramskog pozorišta.
-Probe smo počinjali tako što bi svako ispričao nepravdu koja mu se desila tog dana. Mislim da bilo kome od nas nema dana da mu se ne desi neka vrste nepravde, tako da je paralela sa ovim tekstom viševekovna, odkad postoji ljudski rod. Ono što je problme je da li pojedinac treba da uzme pravdu u svoje ruke, ali verujem da ne. Ali verujem, a i u razgovoru sa publikom nailazili smo na žestoko prepoznavanje sa problemom Mihaela Kolhasa, kaže Vojin Ćetković, o ulozi Mihaela Kolhasa.
-Ja moram da dovedem sebe da mi prija na sceni, moram da čeprkam… Da mi nije prijalo, biću iskren, otvorio bih neku svoju glumačku fioku pa bih se opet trudio da to izgleda kao da mi prija. Morate da izađete pred ljude, da pokažete nešto i ne sme izgleda kao da mi ne prija, neće biti istinito, neće biti iskreno i onda urušavam neke deonice na sceni, rekao je Dragičević.
-Ceo proces je dok igramo zanimljiv. Kralj Čačka prati emotivne delove, on se uključuje u stanja koja igraju kolege. Ništa to nije novo u pozorištu, nadam se da smo mi posebno novi. Taj pristup, koji smo imali, da se Milena pred publikom od mrtve žene pretvori u opaticu, to vas publiku drži angažiovanije u toj celoj priči. Mi smo igrali te vladare, koji su esencija korupcije, laži, nekih ličnih interesa.. Niko se tu ne bori za bolje sutra, nego za njegovo bolje, kaže Brajović.
-Mihael Kolhas je zbog nepravde, zbog bahatih i beskupuloznih ljudi, kao što je moj lik, vi ste rekli da je zao, potpuno se slažem.. Mihael Kolhas, kao što ste videli večeras i kao što piše u pripoveci izugbio konje, zbog jedne bahatosti I bezobizira. Mi smo svedoci da gubimo ljude zbog takvih ljudi. Vi kažete da možda ne treba uizimati pravdu u svoje ruke, ne kažem da niste u pravu, ali ja zaista ne znam šta nam drugo preostaje, rekao je Bjelogrlić.
Publika je predstavu JDP-a ocenila sa 4,57.
Video i tekst: JPF, Narodno pozorište Užice