- REKLAMA -
-0 C
Užice
Početna EKO Održano prvo ročište po tužbi protiv Grada Užica i JKP RCUO Duboko

Održano prvo ročište po tužbi protiv Grada Užica i JKP RCUO Duboko

- REKLAMA -

U Osnovnom sudu u Užicu danas je održano prvo ročište po tužbi koju je grupa građana “Da (NE) dišemo Duboko” podnela protiv JKP RCUO Duboko i Grada Užica na kome je traženo da sud, bez izjašnjena tuženog i bez prethodno održane rasprave, odredi privremenu meru zatvaranja deponije Duboko.

Razlozi za to su što tuženo preduzeće duže od dve godine protivpravno obavlja delatnost upravljanja otpadom, prekoračuje kapacitete deponije i skladišti otpad na „privremenim odlagalištima“ koja ne poznaje ni ranije važeća dozvola ni Zakon o upravljanju otpadom, nekontrolisano ispušta otpadne vode i gasove čime direktno ugrožava lokalnu zajednicu i životnu sredinu.

Advokat tužilaca Dejan Mraković navodi da se privremenom merom praktično traži zabrana transporta i odlaganja otpada na deponiju Duboko i da je priložen veliki broj materijalnih dokaza kao što su ispitivanja vode Zavoda za javno zdravlje Užice, veštaćenje sudskog veštaka iz oblasti zaštite životne sredine koji je ukazao da prema stanju na licu mesta jasno proizilazi činjenica da se prviremena delatnost JKP Duboko obavlja bez dozvola…

Tužene strane su se pozvale na činjenicu da se otpad na deponiju Duboko već ne odlaže i da je Skupština Užica usvojila odluku 6. novembra da otpad transportuje van grada te da nema potrebe za privremenom merom, zanemarujući činjenicu da se otpad na deponiju Duboko isključivo ne odlaže zbog  blokada koje drže građani okupljeni u udruženje „Da (NE) Dišemo Duboko“ skoro tri meseca.

„Ta odluka, u pravnom delu, nema poseban značaj za donošenje odluke o privremenoj meri, jer sud treba da ima prvenstveno u vidu da se određene aktivnosti , poslovne i privredne, obavljaju. Šta govori njihova argumentacija da imaju 80 zaposlenih i da će oni ostati bez posla ako bi sud usvojio privremenu meru? Govori da postoje određene aktivnosti koje upravo opravdavaju zahtev za usvajanje privremene mere“, izjavio je advokat tužilaca Dejan Mraković.

On je naveo i da je pozivanje tuženih na nenadležnost suda bespredmetno i neosnovano jer Član 156. Zakona o obligacionim odnosima jasno daje pravo svakom pojedincu da traži sudsku prioritetnu zaštitu za otklanjanje izvora opasnosti u segmentu ugrožavanja zaštite životne sredine.

„Zastupnici tuženih nisu imali nijedan pravni argument sa kojim bi se osvrnuli na dati predlog opravdanosti usvajanja privremene mere i sva argumentacija se odnosila na nešto drugo, a ne na predmet današnjeg ročišta. Sudija je na vrlo objektivan i nepristasan način saslušao sve učesnike procesa tako da smo uvereni da možemo očekivati zakonitu sudsku odluku, jer ovo nam je jedina nada, da ne dozvolimo da deponija koja je pokrila zemlju, ne pokrije i zakon! Prosto je neverovatno da se privredna delatnostu, u regionalnom centru u koji su svojevremeno uložena i velika sredstva Evropske unije, organizuje i sprovodi faktički i dalje bez zakonom dobijene dozvole od resornog ministarstva, neshvatljivo je pasivno držanje inspekcijskih organa koji su doveli tužioce u situaciju da sudski traže svoja prava u cilju zaštite ekologije, života, zdravlja i boravka na svojim domaćinstivma“, zaključio je Mraković.

Odluku suda o privremenoj meri trebalo bi očekivati u zakonom propisanom roku od 8 dana.

Tužbu protiv JKP RCUO Duboko i Grada Užica je podnelo 38 građana Užica koji traže da tuženi, zbog nepravilnog upravljanja deponijom koje predstavlja ozbiljnu pretnju po životnu sredinu i zdravlje ljudi, otklone izvor opasnosti tako što će preduzeti mere potpune sanacije deponije Duboko: sanaciju sistema za upravljanje deponijskim gasom, rekonstrukciju sistema za sakupljanje, tretman i kontrolu otpadnih voda uključujući sprečavanje daljeg ispuštanja neproceđenih voda i višak otpada koji prevazilazi kapacitete deponije premestiti na drugu pogodnu lokaciju.

Podsetimo, Regionalna sanitarana deponija Duboko je gorela u više navrata, a u maju je gašen požar 20 dana nakon čega su se građani pobunili, održavali proteste, od 19. avgusta drže danonoćne blokade ne dozvoljavanjući da se na njoj deponuje smeće iz Grada Čačka i ostalih 7 opština, dok je od 4. novembra  blokirano i deponovanje smeća iz Užica.

Uslovi za transfer stanicu na prostoru RCUO Duboko

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
-0 ° C
-0 °
-0 °
96 %
1kmh
99 %
Čet
-0 °
Pet
3 °
Sub
7 °
Ned
12 °
Pon
11 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

jedan komentar

  1. Rukovodstvo deponije je dovelo do ovoga.

    Kao neko ko je usko povezan i radi na ovom polju komunalne delatnosti a komsija sam uzicanina pitam se zasto nijednog Biotrna nema. Zasto je pukao zacevljeni Turski potok – a o tome cutite. Zasto je direktor godinama neselektovano otpad “bacao” sirom deponije i odlagao otpad i za koji nema dozvole.

    KLJUCNO PITANJE KOJE CU POSTAVITI JESTE GDE JE NESTALI KARTON PO PAPIRIMA A MOMIR JE BIO DIREKTOR.

    Sve se gospodo zna, i necete moci doveka ovako. Hvalaaaa Vam sto ste nam upropastili prirodu. Zapamtite uvek neko odgovara na kraju. Toliko!

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime