Porodice su u krizi, deca suočena sa brojnim pritiscima, očekivanjima i izazovima, saglasni su učesnici tribine Da se čujemo – Razgovor o mentalnom zdravlju. Naglasili su da je kontinuirani preventivni rad sa decom ključan za očuvanje njihovog mentalnog zdravlja.
Tribina, koja je bila posvećena mentalnom zdravlju dece i mladih, održana je 14. novembra u Omladinskom klubu u Užicu i okupila je stručnjake iz oblasti mentalnog zdravlja, predstavnike mladih i lokalne samouprave. Tribinu je organizovao Centar za unapređenje mentalnog zdravlja CeUM, u okviru obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja.
Psiholog Nikola Tanasković iz CeUM-a je objasnio da je cilj tribine bio da se, konstruktivnim dijalogom stručnjaka, donosioca odluka i članova zajednice, pokrene diskusija o potrebama za unapređenjem programa za mlade i usluga mentalnog zdravlja.
Zaključeno je da Užice, iako ima kvalitetne stručnjake i entuzijaste, ima problem sa nedostatkom kadra, pa i za kontinuirani preventivni rad na polju mentalnog zdravlja.
– Škole i školski psiholozi imaju ključnu ulogu u ovoj oblasti, istakli su iz CeUM-a, preporučivši stručnjacima i praktičarima priručnik za rad sa mladima.
Učesnici tribine su se složili da je važno iskoristiti i umrežiti postojeće resurse, ali i da su medijske kampanje od velike važnosti za smanjenje stigme i za povećanje informisanosti građana o dostupnim lokalnim uslugama podrške.
U narednoj sedmici započeće ciklus radionica za oko 30 srednjoškolaca iz Užica i Čajetine, koji će biti usmeren na njihovo opismenjavanje iz oblasti mentalnog zdravlja.
Prevencija i podrška: CeUm inicijativa za mentalno zdravlje mladih u Užicu (AUDIO)