- REKLAMA -
5.6 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Tribina Od indeksa do posla

Tribina Od indeksa do posla

- REKLAMA -

U cilju osposobljavanja mladih za lakši ulazak na tržište rada, obezbeđenje kvalitetnijeg posla i boljih uslova zapošljavanja, Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija – Odsek Užice u saradnji sa Studentskim parlamentom u ponedeljak, 25. novembra je organizovala predavanje i tribinu Od indeksa do posla. O svim važnim temama vezanim za prvi posao i karijeru sa posebnim osvrto na IT sektor studentima je govorio Marko Vučetić, direktor Srpske IT asocijacije. Prisutne je u ime grada Užica pozdravio Dragoljub Stojadinović član Gradskog veća za društvene delatnosti i projekte.

Foto: Grad Užice

Prema rečima većnika Stojadinovića, ovo predavanje i sve ostale aktivnosti, koje realizuje Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija u okviru redovne nastave i saradnje sa gradom, kompanijama i strukom, doprineće da mladi po završetku studija mnogo brže dođu do željenog i kvalitetnijeg posla.

-Mi kao grad trudimo se da stvaramo uslove, za što kvalitetnije obrazovanje. Imamo Regionalni inovacioni startap centar u Krčagovu namenjen upravo mladim početnicima u IT sektoru, a uskoro otvaramo i Regionalni trening centar za obrazovanje. Takođe, nadamo se i akreditaciji novih smerova ovde na Akademiji, a radimo i na otvaranju novih fakuleteta sa studisjkim programima prilagođenim prilikama i potrebama tržišta rada. Važno nam je da sačuvamo mlade ljude, koji žele da ostanu u ovom gradu i u njemu razvijaju svoje poslovne karijere i stvaraju porodice. IT sektor jeste oblast koja nudi mogućnost za takvo nešto i zato ćemo uvek biti podrška projektima i aktivnostima vezanim za njegov dalji razvoj, naglasio je Stojadinović.

Predsednica Akademije strukovnih studija Zapadna Srbija dr Ljubica Diković naglasila je da je ovo prilika da se dobiju odgovori na neka važna pitanja.

-Možemo postaviti nekoliko pitanja, kakva su to zapravo znanja veštine i kompetencije potrebne savremenom tržištu rada i savremenom poslodavcu, šta su trenutno najtraženija zanimanja, zašto oko 56 odsto nezaposlenih lica na evidenciji NSZ čeka svoj posao duže od 12 meseci? Da li je rešenje u konceptu celoživotnog učenja, razvijanju digitalnih, takozvanih zelenih i preduzetničkih kompetnecija? Sigurna sam da su ovakva predavanja prilika da dobijemo odgovore na ova i još neka pitanja, rekla je Diković.

Filip Grujić predsednik Studentskog parlamenta, istakao je da su prvi koraci u karijeri i izazovi sa kojima se mladi suočavaju na tržištu rada bitne teme za sve studente.

-Kako danas živimo u vremenu brzih promena, gde tržište rada postaje sve dinamičnije, mladi ljudi se suočavaju sa izazovima poput neusklađenosti između stečenih znanja i potreba poslodavaca, nesigurnih početnih plata ali i visokih očekivanja od strane tržišta. Zato informacione tehnologije, kao motor modernog poslovanja, igraju ključnu ulogu u stvaranju novih prilika. Od IT sektora preko kreativnih industrija do tradicionalnih grana, tehnologija je postala neizostvavni deo svakodnevnog poslovanja. Zbog toga ovo predavanje može da bude korisno za sve studente, ali posebno je značjno za studente sa informacionih tehnloogija, rekao je Grujić.

Direktor Srpske IT asocijacije Marko Vučetić naglašava da jedan od ciljeva Asocijacije jeste promocija i popularizacija, zbg čega se i odazvao na poziv studenata i došao u Užice.

Mi želimo da mlade ljude edukujemo kako da od fakulteta pređu na tržište rada. Važno je da ih podržimo jer imaju teoretsko znanje, ali im nedostaje biznis znanje da daju pun doprinos firmama i kompanijama. Zato im treba pomoći da iz studentskih klupa pređu u te fotelje koje su odgovornije i drugačije, naveo je Vučetić.

Pored studenata, predstavnika Akademije i grada predavanju su prisustvovali i predstavnici Nacionalne službe za zapošljavanje i Regionalne privredne komore Užice.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
scattered clouds
5.6 ° C
5.6 °
5.6 °
93 %
1.7kmh
45 %
Uto
7 °
Sre
11 °
Čet
13 °
Pet
8 °
Sub
1 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime