- REKLAMA -
1.7 C
Užice
Početna Srbija i region Digitalizacija i E-uprava Nasilje nad ženama u digitalnom svetu u porastu, pravni okvir i sistematski...

Nasilje nad ženama u digitalnom svetu u porastu, pravni okvir i sistematski pristup su rešenje

- REKLAMA -

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je danas da su žene češće žrtve digitalnog nasilja, iako su u digitalnom svetu nasilju podložni i žene i muškarci.

Ona je o rekla na skupu povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i globalne kampanje 16 dana aktivizma pod nazivom “odlajkuj nasilje”.

Na skupu se moglo čuti i da su istraživanja pokazala da je 25 puta veća verovatnoća da će žene biti žrtve nasilja u digitalnom svetu nego muškarci i da je to najčešće slučaj iz osvete kada se na mrežama dele intimne fotografije ili snimci devojaka.

Takođe, svaka treća devojčica u svetu je doživela neku vrstu digitalnog nasilja, a u Srbiji čak 84 odsto devojaka smatra da su same doprinele tome da budu žrtve.

Prema rečima Brankice Janković digitalno nasilje je jednako opasno kao i svako drugo nasilje.

“Da bi se ova slika popravila neophodno je napraviti pravni okvir koji reguliše ovu oblast. Policija i pravosuđe moraju da budu u korak sa tehnologijama, moraju da se obrazuju i neprestano upoznaju sa materijalom”, istakla je Janković.

Naglasila je da je pored pravnog okvira neophodno i kontinuirano obrazovanje, ali i promena kulturnih obrazaca jer, kako je podvukla, mi kreiramo jezik i kulturu u digitalnom svetu.

Dodala je i da žrtve nasilja u digitalnom svetu zaslužuju svaku vrstu pomoći i podrške i oporavka i da je nipodaštavanje ovog vida nasilja jedna od velikih i najčešćih grešaka kuju pravimo.

Direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić istakao je da oni koji vrše digitalno nasilje, i koji se verovatno osećaju zaštićenije jer to rade na internetu, pa misle da su tako sakriveni, da će biti otkriveni i da će ih sistem naći.

Naglasio je da je u Srbiji na snazi nulta tolerancija na bilo koji oblik nasilja, pa tako i na digitalno nasilje.

“Napori Pravosudne akademije idu ka tome da svaki oblik nasilja mora biti sprečen, procesuiran, vidljiv u sistemu i da oni koji čine nasilje moraju biti svesni da će sistem reagovati i da že zaštititi žrtve”, rekao je Vujić.

Kao put ka tome on vidi brze i efikasne postupke, poštovanje normi i propisanih kazni.

Takođe navodi da mora postojati i spisak počinilaca nasilja jer ako imamo nultu toleranciju za bilo koji oblik nasilja, onda mora postojati i spisak onih koji ga čine, a povratnici moraju brzo biti prepoznati i adekvatno kažnjeni.

Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, rekla je da je zabeležen porast nasilja nad ženama u digitalnom svetu i da je borba za ravnoptravnost polova sada najpotrebnija.

“Kada neke stvari ne budu uobičajene i društveno prihvatljive tek onda ćemo moći da zaustavimo nasilje nad ženama”, zaključila je Halačeva.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
light snow
1.7 ° C
1.7 °
1.7 °
97 %
1.3kmh
100 %
Čet
2 °
Pet
6 °
Sub
2 °
Ned
5 °
Pon
5 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime