Na zahtev Odeljenja za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Grada Užica, Zavod za javno zdravlje Užice je izvršio ispitivanje higijenske ispravnosti vode sa javnih česmi na teritoriji grada Užica, navodi se na sajtu grada Užica.
Prema ispitivanju higijenski ispravne vode za piće sa javnih česmi su:
Oni su istakli da su javne česme alternativni objekti vodosnabdevanja, kao i da su ti vodni objekti kaptaže koje se ne održavaju redovno, a vode su izvorske, sirove, što znači da ne prolaze kroz postupke prečišćavanja i dezinfekcije. Imajući u vidu da ne postoji apsolutna bezbednost korišćenja vode sa javnih česmi, neophodna je opreznost prilikom korišćenja vode za piće.
-Higijenski ispravne vode na česmi nisu siguran pokazatelj zdravstveno bezbednog korišćenja jer ispitivane javne česme nisu redovno kontrolisane. Dok higijenski neispravne vode za piće sa bakteriološkog aspekta je voda za piće koja nije zdravstveno bezbedna za korišćenje i može se koristiti u vanrednim okolnostima, ali isključivo nakon prokuvavanja. Takođe higijenski neispravne vode za piće sa bakteriološkog i fizičko hemijskog aspekta je voda za piće koja se ne može koristiti za piće, navodi se u saopštenju užičkog Zavoda za javno zdravlje.
Kako su naveli iz Zavoda za javno zdravlje Užice nije obavljeno uzorkovanje javne česme u Biosci i Jovankine česme u Nemanjinoj ulici kod broja 187 jer vodni objekati nemaju vodu.
Iz Zavoda su istakli da javne česme sa higijenski neispravnom vodom moraju biti vidno obeležene sa tablom voda nije za piće. Oni navode da je neophodna sanacija vodnih objekata i redovno održavanje u cilju obezbeđenja higijenski ispravne vode za piće na ispitivanim javnim česmama.
–Povremena kontrola (tj. jedanput godišnje) vode za piće sa javnih česmi je nedovoljna za sagledavanje sanitarno higijenskog stanja javnih česmi. Poželjno je planirati redovan kontinuiran monitoring kvaliteta vode za piće sa javnih česmi. Pri izboru česmi koje su u kontinuiranom monitoringu obratiti pažnju na lokaciju česme i higijensku ispravnost vode za piće u prethodnim ispitivanjima, navodi se u saopštenju.
Kako su naveli iz Zavoda za javno zdravlje redovno se kontrolišu i bezbedne su za korišćenje javne česme priključene na gradski vodovod. A to su Subotića česma ul. Beogradska, česma na Rakijskoj pijaci Česma pekarsko-mehanskog esnafa, česma kod crkve, česma u malom parku Česma opančarskog esnafa, česma na Slanuši Česma Trgovinsko-zanatskog esnafa, javna česma na Cvetnom trgu, javna česma na plaži i javna česma Dovarje.