Ilustrovane scene iz života, kao i manje poznate činjenice o Francu Kafki deo su dve izložbe KOMPLETT KAFKA i Franc Kafka: čovek svog i vašeg vremena koje su otvorene u Narodnoj biblioteci Užice.
Izložbe su realizovane sa Gete instituom i Češkim centrom iz Beograda u godini kada je Užice nacionalna prestonica kulture. Komplett Kafka je izložba autora Nikolasa Malera, a izložba Franc Kafka: čovek svog i vašeg vremena koncept i tekst je uradio Radek Mali, a ilustracije su delo Renate Fučikove.
Direktor Gete instituta u Srbiji dr Kristof Fedehus je otvarajući izložbe naveo da umetnost i književnost ne poznaju granice, to je simbol, jedne paradigma, Kafkina ličnost i umetnost. Prema njegovim rečima umetnost izvan nacionalnih granica ne može se vezivati samo za jednu zemlju ili za jednu naciju.
–Ono što kod Kafke i dalje fascinira je da je to čovek koji je video stvari koje nad i danas još uvek zaokupljaju, a to su stvari kuda mi idemo, kakav je smisao našeg današnjeg postojanja, u kakvom svetu živimo. Kada posmatramo današnje vreme vidimo da je to vreme veoma kafkijansko. Kad posmatramo život i ličnost Kafke on je bio u svoje vreme jedan neugledan, skoro neprimetan čovek, jedan činovnik u u osiguravajućem društvu, a koji je stvorio svet koji je daleko izvan horizonta našeg poimanja, rekao je Fedehus i dodao da od svih aspekata Kafke najviše fascinira njegova internacionalnost, rođen u Pragu koji je nekad bio deo Austrougarske monarhije, pisao je na nemačkom i ta činjenica je znak internacinalnosti.
Franc Kafka je danas metefora, mit, a takozvani kafkijanski svet sve više postaje realnost, rekla je direktorka Narodne biblioteke Užice Dušica Murić.
-U svojim najpoznatijm prozama ne samo da je citirao vreme koje će doći nego i ljudsku prirodu uopšte. Ako vam do sada to možda i nije bilo jasno, verujem da će nam posle ove izložbe biti jasnije, zašto i posle 100 godina od Kafkine smrti još uvek govorimo o Kafki kao o savremeniku, rekla je Murić.
Upravnik biblioteke Goethe-Instituta u Srbiji dr Selman Trtovac je uporedio dve izložbe.
–Na jednoj izložbi su crteži koji izgledaju malo nevešti i možda čudni kao ilustracije. To je u stvari jedna refleksija na medium strip s jedne strane, a s druge strane je Nikolas Maler pokušao da imitira Kafkin stil. Kafka je bio jedan jako dobar crtač. On u jednom pismu svojoj partnerki govori ja sam u stvari pre svega crtač i crtežom mogu mnogo više da kažem nego kroz književnost. A ova Malijeva knjiga i ilustracije kolega iz Češkog centra imaju potpuno drugi pristup. Vrlo precizne ilustracije, takođe u stilu stripa i možete da vidite neke priče iz njegovog života koje su malo poznate, rekao je Trtovac.
Izložba će biti otvorena do 24. decembra u Narodnoj biblioteci Užice.