Tribina Nisi sama osnaži se, odvaži se održana je u Užicu sa ciljem da se ženama sa invaliditetom olakša put do pokretanja samostalnog biznisa kroz razne oblike podrške, uključujući organizaciju seminara i radionica koje razvijaju njihove preduzetničke veštine.
Tribinu organizuje Centar za inkluzivnu Srbiju u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom, uz podršku Kompanije Dunav osiguranje.
Projekat Nisi sama – osnaži se, odvaži se omogućava ženama sa invaliditetom da identifikuju i razviju svoje poslovne ideje pružajući im podršku koja uključuje mentorstvo, savetovanje, obuke i umrežavanje.
Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Jelena Rebić je istakla da je ova tribina primer dobre saradnje ministarstva, lokalne samouprave društveno odgovorne kompanije Dunav osiguranje, Centra za ikluzivnu Srbiju i šalje snažnu poruku stvaranju inkluzivne Srbije.
–Mi ćemo se u narednoj godini truditi da one koji se istaknu kao najbolji podržimo. Pre svega biće podržane ona žene one koje istaknu najbolji program. Poručila bih ženama da budu hrabre, da se ne plaše da predstave svoje ideje, da sanjaju velike snove i da smo tu zajedno da ih podržimo i da zajedno stvaramo inkluzivnu Srbiju, rekla je, Rebić.
Kako je naveo zamenik gradonačelnice Užica Rajko Radosavljević saradnja sa udruženjima je na jako visokom nivou i u direktnoj saradnji sa njima kreiramo mere i programe lokalne politike.
–Grad Užice izdvaja sredstva i zajedno sa Nacionalnom službom za zapošljavanje kroz subvencije daje mogućnost ženama sa invaldiitetom za pokretanje sopstvenog biznisa, a takođe one su i korisnice mera javnih radova. Kao grad pokrećemo mnoge projekte kojima je cilj osnaživanja žena, među kojima su i osobe sa invalitetom, rekao je Radosavljević.
Predsednik Upravnog odbora Centra inkluzivna Srbija Miroslava Damjanović je rekla kroz ovu tribinu žele da čuju šta je potrebno ženama sa invaliditetom i na koji način možemo da ih osnažimo da pokrenu svoje male biznise.
-I sigurna sam da će jedna od njih uz pomoć Ministarstva za privredu i Ministarstva za rad, zapošljavanje i boračka pitanja, uspeti da sutra budu naše preduzetnice. Možda je prepreka bila ta neka njihova nesigurnost, zato smo mi ovde da im pokažemo da se zaista vodi računa o njima i da mogu da se ohrabre i osnaže, kaže Damjanović.
Iz Minstarstva privrede Sonja Tontić je navela da je prošla godina bila sa najvećim brojem programa koji su usmereni na preduzetnički sektor, posebno na žensko preduzetništvo.
–Prema javnim pozivima to čini trećinu naših konkursa, negde četvrtinu sredstava koje ministarstvo sa drugim institucijama u saradnji sprovodi kao što su Fond za razvoj, banke i lizing kompanije, s kojima i preduzetnici i mi sarađujemo intenzivno na njihovom lakšem dolaženju do informacije ili pomaganju u tehničkom smislu da se realizuju njihovi projekti odnosno i naši programi. Ove godine je bilo nekoliko programa koji su podržani od 50 do 100 odsto bespovratnih sredstava. Bio je lep odziv ove godine, naredne ćemo videti i krajnje efekte. Preduzetnice u svim tim programima u koje odobravamo čine oko 30-ak odsto. Najangažovanije su u Beogradu i u regionu Zapadne Srbije, rekla je Tontić.
Iz Dunav osiguranja Radenko Kulaševi je rekao da kao lider na tržištu osiguranja i kao društveno odgovorna kompanija imaju priliku da podrži ovakve programe gde svi zajedno učestvuju u stvaranju inkluzivne Srbije.