Forum za odgovorno poslovanje i Smart kolektiv, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), po drugi put su dodelili Nagrade za najinkluzivnije poslodavce i to kompanijama koje su usmerene na stvaranje radnog okruženja u kom svi zaposleni imaju jednake mogućnosti za napredovanje i osećaju se uključeno i prihvaćeno u svim sferama rada. Kompanije Generali Osiguranje i Erste Banka, kao i preduzeća INAK i Uspon, proglašeni su najinkluzivnijim poslodavcima za 2024. godinu. Takođe, nagrada za poseban doprinos zapošljavanju osoba sa invaliditetom u kategoriji velikih kompanija dodeljena je osiguravajućoj kući Generali Osiguranje, dok je u kategoriji malih i srednjih preduzeća ta nagrada pripala preduzeću INAK d.o.o.
Dodela nagrada za najinkluzivnije poslodavce organizovana je u okviru petnaestog Foruma o korporativnoj održivosti i odgovornosti i integraciji kriterijuma životne sredine, socijalnih i upravljačkih pitanja u poslovne i investicione odluke (CSR & ESG forum), gde su okupljeni eksperti za održivi razvoj i društveno odgovorno poslovanje predstavili aktuelna rešenja i trendove iz ovih oblasti, dok je naglasak konferencije bio na inkluziji, kao i na standardima životne sredine i socijalnih i upravljačkih pitanja (ESG) i ciljevima održivog razvoja.
Na zvaničnom otvaranju konferencije obratili su se predstavnici USAID-a, Ambasada Savezne Republike Nemačke i Švajcarske u Republici Srbiji, kao i predstavnici Foruma za odgovorno poslovanje.
-Želim da pohvalim kompanije članice Foruma za odgovorno poslovanje i Mreže poslodavaca za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, jer te kompanije, među kojima su i neki od najvećih poslodavaca u Srbiji, demonstriraju snažnu posvećenost zapošljavanju osoba sa invaliditetom i stvaranju inkluzivnijeg i pravednijeg radnog okruženja. Ovo je važno jer blizu 11.000 osoba sa invaliditetom u Srbiji je nezaposleno, a procenjuje se da 70 odsto njih živi u siromaštvu, i više od polovine zavisi od socijalnih davanja, izjavila je Naida Zečević-Bin, direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj, USAID.
Iz perspektive Nemačke, mi vidimo Agendu 2030 i ciljeve održivog razvoja kao putokaz za inkluzivni i održivi ekonomski razvoj, a kriterijume ESG-a kao okvir za preduzeća da usklade svoje poslovanje sa ovim ciljevima.
–Ova dva pristupa nisu odvojena, već komplementarna i nadamo se da mogu doprineti postizanju promene načina razmišljanja koja nam je potrebna. To znači da održive poslovne prakse nisu izazov već prilika za rast i inovacije“, izjavio je Per Krumrej, šef odeljenja za rad i socijalna pitanja, Ambasada Savezne Republike Nemačke u Republici Srbiji.
Neven Marinović, direktor Foruma za odgovorno poslovanje, izrazio je zadovoljstvo što se sve više govori o održivom poslovanju i ESG-u: „Kao pioniri u ovoj oblasti, želimo da istaknemo da ESG nisu samo standardi ili sertifikacija, već promena poslovanja koja integriše interese društva, zaštitu životne sredine, inkluziju i transparentnost. Posebno nas raduje fokus na inkluziju i zapošljavanje ranjivih grupa uz partnere poput Foruma mladih sa invaliditetom, kao i ključne teme koje obrađujemo kroz platformu Održivi razvoj za sve, poput odnosa privatnog sektora prema biodiverzitetu, pristupa finansiranju i mnogih drugih“, rekao je Marinović.
CSR&ESG Forum i dodela Nagrade Najinkluzivniji poslodovac realizovani su u okviru projekta Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom.