- REKLAMA -
3.7 C
Užice
Početna Srbija i region Trendovi Solarna energija za stambene zajednice: Prilike i izazovi u Užicu, Zlatiboru i...

Solarna energija za stambene zajednice: Prilike i izazovi u Užicu, Zlatiboru i Srbiji

- REKLAMA -

Profesionalni upravnici stambenih zajednica u Užicu i na Zlatiboru su se okupili 23. januara u Centru za energetsko savetovanje u Užicu kako bi od predavača iz RES fondacije stekli dublji uvid o energetskim načinima upravljanja zgradama, o mogućnostima unapređenja energetske efikasnosti objekata kolektivnog stanovanja.

Menadžer projekta Unapređenje korišćenja održive energije u Zlatiborskom regionu Miloš Radojević iz Regionalne razvojne agencije Zlatibor, istakao je da je sve više pojedinaca i stambenih zajednica zainteresovano za načine uštede energije i za mogućnosti njene proizvodnje i potrošnje iz obnovljivih izvora.

–          Želimo da razgovaramo o mogućnosti da stambene zajednice steknu status kupca-  proizvođača električne energije, takozvani projzumer koncept, iz razloga što duboko verujemo da je važno da se na lokalu svi akteri, za početak, dobro informišu o ovoj temi koja je više nego popularna, ukazao je Radojević.

–          Svi bi voleli i želeli da proizvode električnu energiju, da je sami troše na svojim objektima, da smanje svoje račune, međutim to ima niz i tehničkih, logističkih i finansijskih i pravnih prepreka i izazova na koje treba odgovoriti. Upravnici zgrada su upravo oni koji su negde na udaru interesovanja, jer, ne zaboraviti, mnogi od njih upravljaju sa nekoliko desetina zgrada u kojima živi nekoliko stotina naših sugrađana. Jako je važno da upravnici zgrada imaju potpuni nivo informacija i da znaju koji su koraci. Ne moraju oni, svakako, znati sve, ali da znaju šta ne znaju, gde mogu saznati i koga pitati, s krajnjim ciljem da povećamo udeo energije koju prozvodimo iz obnovljenih izvora energije.

          Svakako, ako koristimo zelenu energiju manje ćemo zagađivati životnu sredinu u kojoj živimo. Mi, Užičani, vrlo dobro znamo što znači u zimskim mesecima imati problema sa zagađenjem vazduha, tako da je ovo direktno povezano, između ostalog, i sa tim, naveo je Radojević.

Govoreći o mogućnostima da stambena zajednica proizvodi električnu energiju iz sunca, na predavanju je kao primer dobre prakse istaknut kompleks tri nove zgrade u naselju Magdon iz Niša, čiji su stanari, uz finansijsku podršku Japanske razvojne agencije, investirali u postavku solarnih panela na krovovima zgrada, stekli status kupca-proizvođača, što je rezultiralo smanjivanjem troškova za račune za zajedničku struju.

–          Potrebno nam je više dobrih primera kako bismo zainteresovali stanare, napomenuli su upravnici zgrada predočivši da je populacija do 50 godina otvorenija za teme o udruživanju zajednice u investicionim ulaganjima radi sticanja statusa aktivnog kupca, odnosno kupca – proizvođača električne energije.

Aleksandar Macura iz RES fondacije je istakao da je moguće na krovu zgrade postaviti krovnu solarnu elektranu koja služi određenom broju ljudi u zgradi, uz dogovor sa ostatkom stambene zajednice.

Upravnici zgrada su se složili da bi im pomogle dodatne analize i proračuni troškova za pojedinačne zgrade čiji su stanari zainteresovani za takvo investiciono ulaganje. Pojedini su preneli da ima i nezadovoljnih vlasnika kuća na čijim su krovovima postavljeni solarni paneli.

–          Nikome nije zagarantovan povrat sredstava, rekao je tokom razgovora Macura.

–          Mi znamo koliko košta solarni panel, ali ne znamo šta ćemo dobiti iz njega. Postoji mogućnost da našom brojnošću i voljom da sarađujemo utičemo na to koliko će taj kilovat-sat da vredi, istakao je.

Podsetivši da je glavno pitanje (potencijalnih) proizvođača-potrošača električne energije: koliko će vredeti moja struja i moj kilovat-sat iz mog solarnog panela?, Aleksandar Macura iz RES fondacije je ukazao da odgovor najviše zavisi od toga gde odlazi struja iz solarnog panela postavljenog na krovu zgrade ili privatne kuće.

–          Nije ista vrednost kilovat-sata koji ste vi vratili u mrežu i kolovat-sata koji ste vi potrošili. U određenim okolnostima, ona danas može da se razlikuje u Srbiji do 20 puta. (…) Sutra će ti rasponi sigurno biti veći.

–          Uvek će vredeti više, i zakonodavstvo će to samo dalje da gura, ako ga potrošite sami na licu mesta, nego ako ga puštate u mrežu, predočio je Macura.

On je dodao da se srpsko zakonodavstvo otvara konceptu raspodele električne energije u okviru energetske zajednice, odnosno razmene viška električne energije drugim objektima (po izboru), po nekom ključu. Prema navodima Macure, to bi pomoglo da se poveća broj zainteresovanih stambenih zajednica, privrednih lica i domaćinstava za investiranje u solarne panele, jer bi, u tom slučaju, uz samopotrošnju, aktivnim kupcima-proizvođačima  ulaganje u obnovljive energije moglo da bude isplatljivije.

–          Sa stausom aktivnog kupca, uvedena je mogućnost da se sa svojom kupovinom igrate, kazao je Macura.

–          Ono što je definitivno novo i što nas neće napustiti je uvođenje mogućnosti i nas na ovoj strani da se nešto pitamo u sistemu snabdevanja električnom energijom. Za nekoga ko ima 40, 50 ili sto zgrada, to će biti opipljiva mogućnost za neku vrstu poslovanja i u to nema sumnje. Doći do realizacije te mogućnosti je nešto sasvim drugo, rekao je Macura.

Upravnici stambenih zajednica u Užicu i na Zlatiboru su se složili da bi im koristila  savetovanja kako bi produbili znanja o mogućnostima postavke solarnih panela na krovovima višespratnica, kao korak ka stvaranju zajednica obnovljivih izvora energije, energetskih zajednica (na području lokalne samouprave) i energetskih zadruga.

–          Postoje mnogobrojni načini, i biće ih sve više, na koje pojedinci i preduzeća mogu da se udruže da bi nešto radili u elektroenergetskom sistemu – zajednički kupovali, proizvodili, razmenjivali električnu energiju, istakao je Macura.

Međutim, upravnici su ukazali da im je trenutno zajednički problem što ne mogu da okupe stanare zgrada na sastancima i u vezi krucijalnih pitanja, da im nedostupnost stanara blokira donošenje odluka (u čemu bi, kako su dodali, zakonodavac mogao da pomogne), te da mnoge ne zanima investiciona ponuda na dobrovoljnoj bazi. Poteškoća je i nezainteresovanost stanara za brigu o energetskoj efikasnosti zgrade u kojoj žive i što uglavnom starija populacija nije rada da izdvoji dodatnu sumu novca i obogati zajednički investicioni fond radi unapređenja energetskog stanja zgrada.

–          Vode se time: samo da što manje damo sada, a šta će sutra biti i da li će se to vratiti kao investicija, nebitno je. Samo da možemo što manje novca da damo i da ne plaćamo iz džepa, preneli su upravnici.

Macura je preporučio stanarima u zgradama da razmisle o postavljanju solarnih panela bar u  slučaju kada je neophodna zamena krova.

Besplatnu edukaciju za upravnike stambenih zgrada su organizovali Regionalna razvojna agencija Zlatibor i Grad Užice, u okviru projekta Unapređenje korišćenja održive energije u Zlatiborskom regionu.

Za informacije i tehničku podšrku, upravnici stambenih zgrada se mogu obraatiti Centru za energetsko savetovanje koji je otvoren 12. decembra prošle godine u Užicu, u prostorijama Gradskog razvojnog centra, u ulici Petra Ćelovića 13A.

- Advertisement -
Jelena Penezić
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
scattered clouds
3.7 ° C
3.7 °
3.7 °
88 %
1kmh
34 %
Ned
3 °
Pon
5 °
Uto
5 °
Sre
6 °
Čet
6 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime