U akreditovanoj laboratoriji za ispitivanje zemljišta u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi u Užicu godišnje se uradi oko 3000 analiza. Oni vrše određivanje PH vrednosti i sadržaj karbonata, humusa, azota, kalijuma i fosfora u uzorku. Na osnovu dobijenih rezultata poljoprivredni inženjeri daju preporuke o vrsti, količini đubriva i vremenu njegove primene.
Ana Prokić iz Savetodavne službe kaže da dosadašnja iskustva pokazuju da su zamljišta u našem kraju dosta različita, ali ono što je specifično za većinu jeste da su kisela. Pored toga u povrtarskoj i malinarskoj proizvodnji često se sreću i sa pređubrenim zemljištem.
–Mi imamo i taj problem u nekim intenzivnim proizvodnjama, gde se godinama đubri napamet, a u stvari to može da stvori kontra efekat. Vrlo često proizvođačima sugerišemo da nema potrebe za primenom veštačkih đubriva jer su već analize u nekoliko navrata pokazale da imaju svega u višku. Sa tim se srećemo veoma često u malinarskoj proizvodnji. Broj analiza kod nas zavisi od godine do godine, ali i od cena na tržištu. Što je bolji prinos i bolja cena po kilogramu ljudi se više interesuju i ulažu, kaže Ana Prokić.
Analiza zemljišta košta 3000 dinara, a taj trošak poljoprivrednici mogu pokriti i kroz različite subvencije, odnosno povraćaj sredstava kod podizanja novih zasada. U tom slučaju analiza zemljišta propisana je kao neophodna mera.