- REKLAMA -
11.5 C
Užice
Početna Srbija i region Vujović: Nova uredba o sakupljanju, reciklaži i ponovnom korišćenju ambalažnog otpada

Vujović: Nova uredba o sakupljanju, reciklaži i ponovnom korišćenju ambalažnog otpada

- REKLAMA -

Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju plana smanjenja ambalažnog otpada za period od 2025. do 2029. godine kojom se određuju nacionalni ciljevi za unapređenje upravljanja komunalnim ambalažnim otpadom u Srbiji u skladu sa principima cirkularne ekonomije, objavilo je danas Ministarstvo zaštite životne sredine.

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović istakla je da je cilj sakupljanje, reciklaža i ponovno korišćenje ambalaže i ambalažnog otpada, navedeno je u saopštenju.

– “Najvažniji cilj Uredbe je da se građanima omogući da otpadnu ambalažu iz domaćinstva, koja može da se reciklira odvajaju u posude koje su tome namenjene. Organizacije produžene odgovornosti proizvođača – operateri ambalažnog otpada po Zakonu o ambalaži i ambalažnom otpadu, imaju odgovornost i obavezu da ulažu u sakupljačku infrastrukturu”, rekla je Vujović.

Kako je objasnila, uloga ovih operatera je da ulažu u nabavku kanti i kontejnera za odvojeno sakupljanje otpada, da sarađuju sa komunalnim preduzećima i ugostiteljskim objektima, kako bi se ambalažni otpad sakupljao, reciklirao ili koristio za dobijanje energije.

Prema njenim rečima, ispunjenju ciljeva doprineće i izgradnja reciklažnih centara na regionalnim deponijama širom Srbije, kao i projekti koji podstiču nabavki opreme i odvajanje komunalnog otpada u domaćinstvu.

Vujović je navela da se Uredbom strožije propisuju tokovi ambalažnog otpada, kao i da je propisan obavezan procenat sakupljanja ambalaže iz komunalnog otpada, na osnovu ugovora sa komunalnim preduzećem, ugostiteljskim ili malim trgovinskim objektima.

– “Već od 2027. godine, propisani su ciljevi po različitim materijalima pa će, primera radi, plastična ambalaža biti podeljena na otpad od polietielena, PET – a od boca za napitke i ostale vrste plastike. Očekujem da će uspostavljanje depozitnog sistema za ambalažu od pića koja su pakovana u PET i metalnu ambalažu, podići nivo sakupljanja, kazala je ministarka.

Ona je istakla da je cilj da se spreči da ambalažni otpad završi u životnoj sredini, ali i da se smanji količine ovog otpada koji završava na deponijama, tako što će se propisivanjem novih ciljeva, strožijih i viših, uspostaviti efikasan sistem sakupljanja i ponovne upotrebe ambalažnog otpada.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
61 %
5.5kmh
99 %
Čet
12 °
Pet
17 °
Sub
21 °
Ned
18 °
Pon
7 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime