- REKLAMA -
12.4 C
Užice
Početna Slobodno vreme Sprovedena prva faza ekološke akcije „Povratak zlatnog bora na Zlatibor“

Sprovedena prva faza ekološke akcije „Povratak zlatnog bora na Zlatibor“

- REKLAMA -

Na više simboličnih lokacija na Zlatiboru, tokom jučerašnjeg i današnjeg dana, sprovedena je prva faza pionirske ekološke akcije „Povratak zlatnog bora na Zlatibor“, koju je organizovalo udruženje Discover Serbia, uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Javno preduzeće „Srbijašume“ i Opštine Čajetina.

U okviru ove jedinstvene inicijative izvedeno je kalemljenje zlatnog bora – retkog varijeteta belog bora sa zlatnožutim iglicama, koji je gotovo nestao iz prirode, a po kojem je planina Zlatibor i dobila ime. Ova aktivnost rezultat je višemesečnih priprema i stručne saradnje, tokom koje je posađeno 800 mladih stabala belog bora kao podloga za kalemljenje. Plemke su pažljivo preuzete sa preostalih živih stabala zlatnog bora, kojih u Srbiji ima svega četiri.

Stručni tim, predvođen profesorom Vladanom Ivetićem sa Šumarskog fakulteta, uspešno je izvršio kalemljenje na više lokacija – od prostora kod među-stanice Gold gondole, preko javnih ustanova i hotela, do atraktivnih vidikovaca. Najveći broj sadnica trenutno se nalazi u rasadniku u Požegi, gde će biti obezbeđeni optimalni uslovi za njihov rast i razvoj, nakon čega će biti vraćene u prirodno stanište. Očekuje se da će se kalemljene grančice uspešno primiti i da će Zlatibor u narednom periodu postepeno postati dom stotinama stabala ovog autentičnog drveta.

Pored ekološkog značaja, projekat ima i obrazovnu, simboličku i turističku vrednost. Uključivanjem lokalne zajednice – škola, kulturnih ustanova i građana – podiže se svest o važnosti očuvanja biodiverziteta i prirodnog identiteta planine.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
12.4 ° C
12.4 °
12.4 °
60 %
5.1kmh
100 %
Sre
23 °
Čet
24 °
Pet
16 °
Sub
17 °
Ned
18 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime