Na javnim konsultacijama održanim 16. aprila u Gradskom kulturnom centru u Užicu predstavljeni su rezultati istraživanja javnog mnjenja, sprovedenog u okviru izrade novog Programa zaštite životne sredine za period 2025–2033. godine.
U anketi, sprovedenoj tokom novembra 2024. godine, učestvovalo je 729 građana koji su odgovarali na pitanja o stanju životne sredine u Užicu, uključujući kvalitet vazduha i vode, upravljanje otpadom, stanje zelenih površina i rad javnih službi. Građani su imali priliku da se izjasne i o sopstvenoj informisanosti, kao i o uticaju klimatskih promena.
Svetlana Drakul, rukovodilac Odeljenja za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Grada Užica, najavila je izradu ovog strateškog dokumenta koji predstavlja pandan nekadašnjem LEAP-u iz 2012. godine. Kako je istakla, dokument će objediniti sve relevantne oblasti i biti osnova za dalje planiranje u skladu sa Zakonom o planskom sistemu.
„Grad već ima niz sektorskih programa – poput Plana kvaliteta vazduha, koji je u reviziji, i Plana upravljanja otpadom – ali nedostaje jedan objedinjeni strateški okvir“, rekla je Drakul, dodajući da je važno da građani budu aktivno uključeni u proces, kroz anketu i javne konsultacije.
Građani Užica, prema rezultatima ankete, najviše su zabrinuti zbog zagađenog vazduha i lošeg upravljanja otpadom, naročito zbog nedostatka primarne selekcije i neadekvatnog sistema sakupljanja otpada. Istaknuto je i veliko nepoverenje u rad komunalnih i inspekcijskih službi, kao i nedostatak informacija o stanju životne sredine.
„Kada se piše zvanični dokument, morate se osloniti na zvanične podatke, ali ti podaci često ne daju pravu sliku. Zato smo želeli da čujemo šta građani zaista misle“, objasnila je Tanja Popovicki, stručni konsultant na izradi dokumenta koja je i predstavila prisutnima rezultate ankete.
Velika većina ispitanika izjavila je da ih klimatske promene zabrinjavaju, naročito zbog uticaja na zdravlje ljudi, kvalitet života i poljoprivredu.
Rezultati ankete biće sastavni deo Programa zaštite životne sredine, kao njegov aneks, i koristiće se za formulisanje ciljeva, mera i aktivnosti. Planirano je da se u narednoj fazi organizuje još jedan krug javnih konsultacija, kada će građani moći da komentarišu nacrte ciljeva pre završne javne rasprave.
Nakon predstavljanja rezultata ankete, usledila je otvorena diskusija. Građani su iznosili svoje primedbe i predloge, koje je Popovicki beležila, uz najavu da će biti razmotreni i, ako je moguće, uključeni u nacrt Programa zaštite životne sredine.
