Najavljeno u Sevojnu gde su počeli radovi na zgradi sa 20 stanova, namenjenih izbeglicama iz BiH i Hrvatske
Počela je gradnja stanova u Sevojnu kojom će 20 porodica, izbeglih tokom devedesetih iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, trajno rešiti stambeno pitanje.
Zgrada sa 20 stanova za izbeglice sa prebivalištem na području Užica, gradi se u ulici Višeslava Bugarinovića, na 870 kvadratnih metara, u okviru četvrtog potprojekta Regionalnog stambenog programa u Republici Srbiji.
– Potprojekat četiri, čiji deo je i ovo gradilište, vredan je više od 13 miliona evra i predviđa ukupno 661 stambeno rešenje: 30 montažnih kuća, 261 stambenu jedinicu, 300 paketa građevinskog materijala i 129 seoskih kuća. U ovom potprojektu, višestambeni objekti gradiće se u 13 jedinica lokalne samouprave. Gradilišta su već otvorena i u mnogim opštinama – u Golubincima, Zrenjaninu, Brusu, Boru, Arilju, Negotinu, Temerinu, Kladovu i Loznici, naveo je u Sevojnu potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Dačić: Očekujem da ćemo ove godine zatvoriti mnoga započeta gradilišta i da će krajnji korisnici dobiti dugoočekivani krov nad glavom.
foto: Screenshot RSP info list 2018
Evropska unija je obezbedila najveći deo novca za donatorski Fond regionalnog stambenog programa iz kojeg se izdvaja novac i za izgradnju stanova u Sevojnu, vrednosti oko 409.840 evra.
Gradonačelnik Užica Tihomir Petković je podsetio da je Grad Užice uložio oko 100.000 evra, obezbedivši lokaciju za izgradnju, za saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu.
Sa talasom potprojekta pet Regionalnog stambenog programa i izgradnjom još deset stanova, kako kaže, Užice će do kraja godine rešiti stambeno pitanje svih izbeglica u gradu.
– Mi smo grad koji je među lokalnim samoupravama sa najbolje rešenim stambenim pitanjem izbeglica, ističe Petković podsetivši da su 34 porodice rešile stambeno pitanje useljavanjem u dve zgrade u Sevojnu, izgrađene novcem iz Evropske unije i uz pomoć Komesarijata za izbeglice i migracije i UNHCR-a. Navodi da su 32 porodice dobile pomoć u građevinskom materijalu kako bi samostalno rešile stambeno pitanje. Dodaje da je Užice izdvojilo ukupno oko 90.000 evra za ekonomsko osnaživanje izbeglih i raseljenih lica, kao novčanmu pomoć i podršku u paketima hrane.
Petković je podsetio da u Užicu živi oko 2 300 ljudi sa nekadašnjim statusom aktivnih izbeglica i interno raseljenih lica.
Državni sekretar Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu Bojan Stević je naveo da je u gradovima i opštinama 127 gradilišta, započetih ili završenih kako bi izbeglice trajno našle mesto za život u Srbiji.
Prema rečima komesara Komesarijata za izbeglice i migracije Vladimira Cucića, deset izbegličkih porodica svakoga dana reši problem stanovanja u Srbiji. Stambeno pitanje izbeglih, kako kaže, od kraja godine neće biti problem u 70 opština i gradova u Srbiji.