Prekomerna uhranjenost i gojaznost kod dece su u stalnom porastu pa postaju globalni i savremen problem društva.
Faktori rizika za gojaznost kod dece je tema o kojoj za Čigota feeš govori Prim. Mr. sc. med. dr Snežana Lešović – pedijatar-endokrinolog, načelnik centra za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata.
Gojaznost kod dece se klasifikuje kao primarna I sekundarna gojaznost.
Primarna gojaznost je najčešći uzrok gojaznosti u detinjstvu i adolescenciji.
Manji od pet odsto uzroka gojaznosti kod mladih idete je sekundarna gojaznost, uzrokovana genetskim poremećajima, endokrinim bolestima, lezijama centralnog nervnog sistema ili jatrogenim uzrocima.
Gojaznost kod dece možemo i podeliti na demografske navike, navike u vezi sa fizičkom aktivnošću i navike u ishrani.
Demografski faktori rizika su prisustvo gojaznosti roditelja, okruženje koja podstiče gojaznost a to znači, navike roditelja u ishrani, odnos prema fizičkoj aktivnosti, masa na rođenju, brz rast u detinjstvu, niska primanja i nizak stepen obrazovanja roditelja.
Navike u vezi sa fizičkom aktivnošću su previše vremena provedenog ispred TV-a, kompjutera, preterana upotreba mobilnih telefona, nizak nivo fizičke aktivnosti i kratko trajanje sna.
Deca koja nisu hranjena majčinim mlekom su pod većim rizikom za gojaznost.
Rano uvođenje čvrste hrane slab unos voća i povrća, visok unos energetski bogate hrane.
Brza hrana, česti obroci van kuće, veliki unos zasladjenih napitaka, velike porcije, često grickanje restrikcije pritisak u vezi sa ishranom od strane roditelja i okruženja…. Sve su to uzroci gojaznosti.
Prepustite zdravlje Vaše dece stručnjacima Specijalne bolnice Čigota na Zlatiboru.
Informišite se na 031 597 280 ako je vaš problem gojaznost.