Slapovi Sopotnice u međunarodnoj publikaciji Vodič najboljih praksi. U društvu Maču Pikčua iz Perua i Velikog kanjona iz SAD
Spomenik prirode Slapovi Sopotnice našao se među primerima dobre prakse u jednoj međunarodnoj publikaciji. Reč je o knjizi Upravljanje turizmom i posetiocima u zaštićenim područjima koja je objavljena na konferenciji Ujedinjenih nacija o biodiverzitetu. Krajem decembra ova konferencija organizovana je u egipatskom gradu Šarm El Šeiku. Dragan Petrić, koordinator SP Slapovi Sopotnice kaže za RAM mrežu da je prijatno iznenađen ovim priznanjem.
Slapovi Sopotnice: foto izvor: Sandžak pres
– Mi smo tokom prethodnih godina izlazili u susret različitim institucijama, naučnim kućama, agencijama, profesorima. Davali smo informacije o našem radu i neki profesori su u svojim naučnim radovima počeli da prikazuju naš spomenik prirode, zaštićeno prirodno područje kao pozitivan primer dobre upravljačke prakse, rekao je Petrić.
Oni koji se staraju o Slapovima imaju svojevrsnu ekološku misiju. Edukuju lokalne žitelje koji posećuju ovaj nesvakidašnji lokalitet.
–Svake godine nama dolaze deca iz prijepoljskih škola i mi ih učimo kako da se prirodno i opušteno ponašaju u prirodi. Pod broj jedan to podrzumeva da ne bacaju smeće, da ne zagađuju okolinu, ali nije samo to. Želimo da im usadimo da budu opušteni u prirodi, da ne viču, da uživaju u onome što vide. Zadovoljstvo nam je što kod nas dolaze istinski zaljubljenici u prirodu, a u Nacionalni centar za obuku planinarskih vodiča dolaze nam ljudi na obuku, koji kasnije dolaze kao vodiči sa grupama, kaže Petrić.
Svake godine nekoliko stotina đak iz osnovnih škola i predškolskih ustanova iz Prijepolja posete Sopotnicu, gde kroz nekoliko prezentacija deci približavaju zaštitu prirode.
Na samom lokalitetu nema ni jedna kanta za smeće.
– Želimo da nema kanti, a da nema ni smeća, kroz smeh objašnjava Petrić i dodaje da rendžeri svakom posetiocu daju ekološku kesu kako bi svoje đubre odneo sa sobom. Rendžer uzima podatke svakog posetioca, evidentira broj na kesi, kako bi posle mogli da mu uđemo u trag ukoliko je ostavi u prirodi, kaže Petrić i objašnjava da je Sizifov posao tražiti prestupnika, ali da ljude sama ta procedura tera da se ponašaju “ekološki”.
Rad sa posetiocima, je po Petriću, okosnica dobre prakse i kvalitetnog vođenja jednog zaštićenog područja u prirodi. Oni su svoje ekološke navike i svest nadograđivali odlascima u inostranstvo. Boravili su na svim kontinentima, u velikim nacionalnim parkovima i videli kako oni rade i kako se posetioci ponašaju.
Petrić se nada da će publikacija u budućnosti biti značajna referenca u oblasti održivog turizma u zaštićenim područjima.
Gornji vodopadi
Loš put do slapova
Sopotnica se nalazi se na 1o kilometara od Prijepolja, na putu ka Bijelom Polju. Selo je zabačeno i majušno, ali privlači istinske zaljubljenike u prirodu. Slapovi reke Sopotnice podsećaju na veličanstveni prirodni amfiteatar. Do samih vodopada može se doći samo peške, kamenitim markiranim putićima.
– Put je veoma loš tako da je u startu eliminisana mogućnost dolaska turističkih autobusa do lokaliteta. Od 3000 do 5000 turista godišnje poseti slapove, ali nemamo preciznu informaciju, jer se ulaz za sada ne naplaćuje, podseća Petrić.
Selo je smešteno na padinama planine Jadovnik, između reka Mileševke i Lima. Sam naziv Sopotnica vezuje se za sopot vode i označava vodu koja sopoće, huči. Do ovog sela stiže se makadamom koji se probija kroz guste bukove i hrastove šume.
– Postoje dva prilazna puta. Jedan je magistralni put Prijepolje-Bijelo Polje, a drugi ide preko mesta Ivanja i nije dovoljno bezbedan za autobuse. Ovaj put ima i deo makadamskog kolovoza dužine pet kilometara. Osim naše lične satisfakcije što smo dobili ovo priznanje, nadamo se i nekim stimulativnijim nagradama, odnosno adaptaciji ovih puteva kako bi naša prirodna lepota bila dostupnija turistima, završava Petrić.
Spomenik prirode obuhvata izvorište površinskog toka reke Sopotnice sa više stalnih i povremenih karstnih vrela i izvora koji formiraju tokove. Ono što karakteriše reku Sopotnicu jeste velika visinska razlika između ušća na 465 metara nadmorske visine, i najvišeg izvora na 1 150 metara nadmorske visine. Morfo – hidrološke vrednosti predstavljaju četiri kraška vrela, više izvora i sedam bigrenih terasa preko kojih otiču vrelski vodotoci gradeći živopisne vodopade i slapove.
Bigar je nastao od izvorskih sedimenata oko gornjeg toka reke Sopotnice i prostire se od najviših vrela ispod krečnjačkog odseka Podstijenja na 1 120 metara nadmorske visine, pa sve do poslednjeg vodopada na 850 metara nadmorske visine. Ovo je bigar sa najvećim visinskim rasprostinjanjem u Srbiji od 270 metara. Akumulirane naslage bigra čini sedam nivoa zaravnjanih lepezastih kaskada, različitih dimenzija i izraženosti. Osnovna vrednost jesu brojni vodopadi na ivicama bigrenih terasa. Najatraktivniji vodopada je Veliki vodopad, visok čak 20 metara. Harmoničnom ambijentu doprinose olistale krošnje, obilje mahovine, kao i stene.
http://turizamusrbiji.rs/slapovi-sopotnice/
https://www.radioluna.info/uzicki-kraj/uPoMoc/23794/priroda-bez-i-jedne-kante-za-smece.html
Izvor: Radio Luna/Forum, foto izvor: FB stranica Slapovi Sopotnice