Opšta bolnica u Priboju je od danas kovid bolnica.
Zdravstveni centar Užice je saopštio da je ukupno hospitauliozovano 511 pacijenata z akoje se zna ili sumnja da su zaraženi korona virusom kovid-19.
Ukupno je 18 pacijenata na respiratoru, 17 u Užicu i jedan u Priboju.
Ukupno je u Opštoj bolnici Užice 230 hospitalizovanih OB Užice, 150 je pacijenata u kovid bolnici u Krčagovu.
Na bolničkom lečenju u Požegi su 63 pacijenta.
Na lečenju u stacionaru u Bajinoj Bašti je 20 pacijenata, isto ih je toliko u prijepoljskoj Opštoj bolnici. U Opštoj bolnici u Priboju je 15 hospitalizovanih kovid pacijenata, u Novoj Varoši 13.
– Ukupno u svim organizacionim jedinicama je pregledano 1 480 pacijenata. Ukupno je 462 pozitivnih, saopštili su iz Zdravstvenog centra Užice.
Srbiji je od početka epidemije koronavirusom ificirano 199.158 osoba, a testirano je 1.844.731. Kovid 19 do sada je odneo 1.765 života. Na respiratorima je 288 pacijenata, objavljeno je na sajtu covid19.rs, a prenosi RTS.
Od danas na snazi nove mere u borbi protiv koronavirusa
Vlada Republike Srbije je usvojila na sednici u četvrtak najnovije preporuke Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti kovid 19.
Saopštenje Vlade Republike Srbije prenosimo u celosti
Kome je ograničeno radno vreme?
Ugostiteljski objekti – kafići, restorani, barovi, noćni klubovi i splavovi neće raditi od petka u 17 časova do ponedeljka u 5 časova ujutru bez izuzetka.
Njihovo radno vreme biće od ponedeljka do petka od 5 do 17 časova. Ugostiteljskim objektima je dozvoljeno da obavljaju delatnosti dostave hrane non stop, 24 časa, sedam dana u nedelji, kao i ostalim privrednicima čija je to osnovna delatnost.
Tržni centri, prodavnice garderobe, kladionice, kockarnice, dečije igraonice, takođe, neće raditi od petka u 17 časova do ponedeljka u 5 ujutru.
Frizerski i kozmetički saloni, saloni za negu lepote neće raditi tokom vikenda. U ovu grupu spadaju i objekti iz oblasti sporta i rekreacije – teretane, fitnes centri, bazeni, spa centri, baloni za fudbal, košarku, tenis ili bilo koji drugi rekreativni sport. Svim ovim objektima dozvoljeno je da rade radnim danima od 5 ujutru do 17 časova.
U kom periodu rade ostali objekti?
Prodavnice prehrambene industrije, trgovinske radnje, maloprodajni objekti kao i trafike, kiosci i slično gde se po pravilu ne ulazi u objekat prilikom kupovine, mogu raditi, kako radnim danima, tako i vikendom, do 21 čas.
Apoteke i benzinske pumpe (delatnost prodaje goriva) mogu da rade non stop, svakoga dana bez ograničenja, dok će pijace biti otvorene i u danima vikenda od 6 časova ujutru do 15 časova.
Još jedan izuzetak predstavljaju restorani i barovi koji se nalaze u okviru hotela i privatnih smeštaja. Oni mogu pružati svoje usluge samo i isključivo registrovanim i prijavljenim gostima do 21 čas svakoga dana.
Ordinacije i laboratorije koje pružaju medicinske usluge mogu da rade tokom čitavog dana, uključujući i vikend.
Sportski objekti se mogu koristiti i vikendom za treninge i održavanje isključivo registrovanih takmičenja u nadležnosti nacionalnih sportskih saveza.
Objekti i ustanove iz oblasti kulture – bioskopi, pozorišta, muzeji i galerije moći će rade radnim danima, kao i subotom i nedeljom, do 17 časova.
Objekti i radnje u kojima se pružaju usluge pri čijem vršenju nije potrebno prisustvo korisnika ili su prisustvo i kontakt ograničenog trajanja, poput servisa bele tehnike, tehničkih servisa, krojača, obućara i staklorezačkih radnji mogu raditi radnim danima do 21 čas, a subotom do 17 časova.
Sve ove mere usvojene su sa ciljem svođenja socijalnih kontakata na apsolutni minimum, uz nadu da će one dati željeni rezultat i da ćemo u danima pred nama to videti i u brojevima zaraženih građana koronavirusom.
Nadležne inspekcije i komunalna milicija strogo će kontrolisati poštovanje ovih mera, koje stupaju na snagu sutra a važe do 15 decembra.
Vlada Srbije i Krizni štab apeluju na sve građane da se ponašaju odgovorno i da se ne okupljaju u stanovima, privatnim smeštajima niti u bilo kojim drugim prostorima jer time ugrožavaju sopstveno zdravlje, zdravlje svoje porodice i predstavljaju rizik po svoju celokupnu okolinu.
Neodgovornim ponašanjem direktno ugrožavamo naš zdravstveni sistem i iskazujemo nepoštovanje prema zdravstvenim radnicima, koji od marta podnose najveći teret borbe protiv koronavirusa.
Dobro poznate epidemiološke mere i preporuke, poput nošenja maske u svim zatvorenim prostorima, redovno pranje ruku, držanje odstojanja od drugih ljudi, dezinfekcija svih površina kao i često provetravanje prostorija ostaju na snazi.
Poštovanjem svih mera i preporuka, čuvamo svoje zdravlje i dajemo svoj doprinos borbi protiv koronavirusa a čini se da je doprinos svakog građanina sada potrebniji nego ikada.
Jedino svi zajedno, udruženim snagama možemo postići naš cilj a to je pobeda nad koronavirusom i Vlada Srbije ne sumnja da će zajedno sa svim građanima što pre taj cilj i postići.