Nova sezona u Narodnom pozorištu u Užicu je počela pripremom predstave Perplex koja će premijerno biti izvedena 24. septembra, dok je polovinom novembra planirana premijera predstave Daleko u nama.
Predstavu Perplex pripremaju u užičkom pozorištu po tekstu nemačkog dramskog pisca, reditelja i prevodioca Mariusa fon Maienburga koji je, podsećaju, jedan od najznačajnijih ličnosti na evropskoj pozorišnoj sceni.
– U svojim komadima uglavnom preispituje savremenog čoveka na način koji narušava i problematizuje njegov odnos prema sopstvenom opskurnom identitetu, polu ili nasleđu. Njegovi junaci se često gube u hladnoj racionalnosti savremenog sveta pokušavajući da dostignu punoću ljudskih odnosa u njemu. Kroz gorčinu kojom ocrtava modernog čoveka crpi i duhovitost i ljubav prema svojim junacima. U komadu Perplex antijunaci otvaraju apsurde svoga postojanja u nizu komičnih situacija u kojima se ne snalaze, a istovremeno žele impresionirati sebe i druge usiljenom unutrašnjom sigurnošću i nepostojećom snagom. Suočeni s odsustvom ikakvog vlastitog identiteta, koprcaju se u pokušajima uspostavljanja nekih izmišljenih i nametnutih identiteta, što ih čini još komičnijima. Dramaturška forma “pozorišta u pozorištu” dodatno naglašava ovaj apsurdistički diskurs i pred sve nas postavlja metafizička pitanja: “Ko smo? Odakle dolazimo? Kuda idemo?” Reč je o komediji zabune u kojoj kroz sererije transformacija na sceni kroz potpuno neočekivan način pred nas dovodi ljude koji mahnito žele da uspostave ravnotežu života i sigurnosti u neprestano promenljivoj i propadajućoj stvarnosti. Ali gube sa svakim identitetom koji preuzmu. Stvarnost će im uvek bežati pod nogama dok se njihovo postojanje ne pretvori u pozorišnu predstavu, naveli su iz Narodnog pozorišta Užice.
Režija predstave Perplex je poverena Goranu Golovku. U predstavi igraju Vahdin Prelić, Dejan Maksimović, Biljana Zdravković i Dragana Vranjanac. Scenu i kostim potpisuje Mia David, dizajn zvuka Nikola Pejović.
Projekat pod naslovom Daleko u nama biće prva plesna produkcija koja će nastati u užičkom pozorištu uz pomoć Ministarstva kulture, Bitef teatra i firme Textil iz Užica, saopštili su iz te javne ustanove naglasivši da taj projekat predstavlja veliki korak u pravcu decentralizacije plesne umetnosti.
– Kroz ovaj projekat ćemo proširiti kontekst pozorišnog stvaralaštva kod domaće publike i afirmisati savremeni ples i njegovu ulogu u savremenom teatru sa željom da i Užice jednog dana dobije stalnu plesnu scenu. Projekat bi omogućilo publici da po prvi put ravnopravno gleda plesnu produkciju koja će nastati u našem gradu. Ovim projektom želja nam je da se prisetitimo velike Marije Mage Magazinović, koja je utemeljivač savremenog plesa kod nas, čije ime nosi u ulica u kojoj se delom nalazi naše pozorište. Tema predstave je transhumanizam. Tehnološki napredak u izgradnji čovekolikih robota dovodi do sve izraženije namere da se čovek-radnik zameni manje „trošnim“ i isplativijim robotom, čija se radna sposobnost posebno u doba pandemije, neće dovoditi u pitanje i čija će radna satnica biti neograničena, a radna snaga besplatna. Predstava tematizuje trans ili post-čoveka, dajući mu svojstva anti tj., protiv-čoveka, kroz pokušaj reuspostavljanja svega ljudskog u čoveku što je zakržljalo, a počevši od telesnog, naveli su iz Narodnog pozorišta.
Koreografkinja je Isidora Stanišić, dramaturg Dimitrije Kokanov, kompozitorka Darja Janošević, scenograf i kostimograf Marijana Zorzić Petrović.
U predstavi igraju Ana Ignjatovic – Zagorac, Tamara Pjević, Branko Mitrović, Vladimir Čubrilo i Dušan Bajčetić i glumci uzičkog pozorišta.
Iz Narodnog pozorišta najavljuju da će krajem oktobra biti održan Etno samit u organizaciji Ansambla Kolo i uzičkog pozorišta. Jugoslovenski pozorišni festival, 26. po redu, biće održan od 1. do 7. novembra, ukoliko epidemiološka situacija bude dozvoljavala.
Do kraja sezone, na sceni užičkog pozorišta igraće predstave I to se zove ljubav, D Pig, Boli kolo. Dodaju iz Narodnog pozorišta da će pokušati da obnove predstave Poseta, Odumiranje međeda i Narodni poslanik, ukoliko epidemiološka situacija dozvoli.