Alumni klub Pravosudne akademije, strukovno udruženje sudija, tužilaca i polaznika Pravosudne akademije (AKPA) pozdravlja odluku građana Srbije koji su se na referendumu odlučili da potvrde Akt o promeni Ustava.
U pitanju je istorijski trenutak u razvoju naše demokratije, jer je prvi put uređenje pravosuđa bila tema neposrednog izjašnjavanja građana. Istovremeno, time je okončan dugogodišnji proces u koji je uložena velika energija i u kome su se predstavila različita gledišta i predlagala brojna rešenja i od takvog otvoren dijaloga je pravosuđe imalo koristi.
Neke od pozitivnih posledica jučerašnjeg izjašnjavanja će biti uočljive odmah. Tako će jučerašnja odluka onemogućiti sprovođenje reizbora više stotina sudija i tužilaca koji trenutno obavljaju funkcije na probnom mandatu i oni će odmah po proglašenju Akta o promeni Ustava stupiti na stalne funkcije.
Dalji efekti učinjenih ustavnih izmena će ipak sačekati donošenje pravosudnih zakona koji će konkretizovati ustavna rešenja. I ne samo to, zakoni će rešiti konkrtna pitanja načina izbora sudija i tužilaca – konkretnog postupka, uloge Pravosudne akademije, pitanje pred kojim organom će sudije i tužioci polagati zakletvu, da li će postojati jasne garancije materijalnog statusa kako za vreme vršenja pravosudne funkcije tako i nakon njenog prestanka u toku penzije, itd. Sve te promene moraju ići za time da obezbede nezavisnost i samostalnost sudija i tužilaca kao i da podstaknu pozitivnu selekciju, kako bi pravosuđe bilo aktraktivno za najbolje pravnike u našoj državi. Tek ukliko to postignemo moći ćemo da govorimo o uspehu višedecenijske reforme.
Za sada je važno da je završetkom referendumskog izjašnjavanja učinjen najteži korak nakon čega reformski procesi ne mogu stati. AKPA očekuje da se u daljem toku reforme nastavi sa konstruktivnom diskusijom i da se uzmu u razmatranje svi predlozi koje budu iznosile strukovna udruženja i zainteresovana javnost.