Analitičari banke Džej-Pi Morgan Čejs upozorili su da bi globalne cene nafte mogle da dostignu “stratosferskih” 380 dolara po barelu ako Rusija na američke i evropske sankcije odgovori smanjenjem proizvodnje nafte, ističe Blumberg.
Analitičari Džej-Pi Morgan Čejsa ocenjuju da Rusija, s obzirom na snažnu fiskalnu poziciju Moskve, sebi može da priušti smanjenje dnevne proizvodnju sirove nafte za pet miliona barela bez preterane štete po ekonomiju.
Za ostatak sveta bi, međutim, to moglo biti katastrofalno, budući da bi, prema procenama analitičara, smanjenje dnevne proizvodnje za tri miliona barela gurnulo referentne cene nafte u Londonu na 190 dolara po barelu, dok bi najgori scenario od pet miliona mogao da znači “stratosferskih” 380 dolara.
Izvršni direktor Međunarodne agencije za energetiku (IAE) Fatih Birol upozorio je da je svet u “crvenoj uzbuni zbog ekonomske recesije” dok rastu cene energenata, stvarajući globalnu inflacionu krizu, ukazuje Tajms.
Birol je za trenutnu situaciju rekao da je “prva globalna energetska kriza”, gora od naftnog šoka 1970-ih jer obuhvata i naftu i gas i električnu energiju.
Dok analitičari predviđaju da bi cena barela nafte mogla da skoči sa oko 110 dolara na 380 dolara, Birol je rekao da je IAE pozvala Saudijsku Arabiju i druge članice da povećaju proizvodnju, ističe londonski list.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njeni saveznici prošle nedelje su dogovorili povećanje proizvodnje za 648.000 barela dnevno.
Rast cena energije bio je glavni razlog zašto je Svetska banka revidirala svoju ekonomsku prognozu prošlog meseca, procenjujući da će se globalni ekonomski rast usporiti više nego što se očekivalo, na 2,9 odsto ove godine, što je otprilike upola manje nego 2021.
Evropa je zbog prevelike zavisnosti od ruske nafte i prirodnog gasa posebno ranjiva na visoke cene i nestašice energenata. Sada širom kontinenta zemlje pripremaju planove za hitno racioniranje koji uključuju ograničenja prodaje, spuštanje maksimalne brzine na putevima i snižavanje temperature u stanovima kako bi se smanjila potrošnja goriva.
Skupa energija doprinosi visokim cenama hrane, snižava životni standard i izlaže milione gladi.
Opširnije čitajte na stranici agencije Beta.