Obuke za unapređenje sistema besplatne pravne pomoći održane su u Užicu za pravnike zaposlene u jedinicama lokalne samouprave kao i za ovlašćena lica za odlučivanje o zahtevu za odobravanje besplatne pravne pomoći. Teme obuke su bile Unapređenje postupka o zahtevu za odobravanje besplatne pravne pomoći i Unapređenje planiranja i budžetiranja finansijskih sredstava za besplatnu pravnu pomoć.
Predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava Katarina Golubović je navela da je ideja da ove obuke omoguće građanima bolji pristup pravdi. U skladu sa tim Ministarstvo pravde organizuje seriju obuka širom Srbije kako bi se građani upoznali sa mogućnošću korišćenja besplatne pravne pomoći u lokalnoj zajednici.
–Prema Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći omogućeno je građanima koji su ili ugrožena lica ili teškog materijalnog stanja da ukoliko imaju potrebu za zastupanjem pred sudom i uopšte pravnom pomoći preko jedinice lokalne samouprave mogu da dobiju bespaltnog advokata, odnosno lice koje je zaposleno u službi besplatne pravne pomoći koje će im pomoći u isterivanju njihovih prava pred sudom, rekla je Golubović.
Ona je navela da iskustva pokazuju da građani nisu upoznati sa mogućnošću dobijanja besplatne pravne pomoći preko ovog zakona.
–Mediji treba da pomognu da se za to čuje izveštavanjem o tome da građani imaju ovo pravo, a mi smo tu da prenesemo tu poruku. Takođe potrebno je podizati kapacitete jedinica lokalnih sauprava, ne samo u pogledu ljudi koji će postupati po ovim zahtevima već i finansijskih sredstava koja su neophodna za plaćanje advokata po ovom zakonu, navela je Golubović.
Po Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći postoje tačno određene kategorije lica koje uvek mogu da dobiju besplatnu pravnu pomoć, kao što su žrtve nasilja u porodici koji je u postupku za zaštitu od nasilja, deca za ostvarenje njihovih prava, osobe sa invaliditetom, lica koja su pogođena prinudnim iseljenjem, raseljena lica. Takođe svi oni koji primaju novčanu pomoć, kao i lica koja se nalaze u teškom materijalnom stanju imaju pravo na besplatnog advokata.
Savetnik u ministarstvu pravde Radmila Božović je kazala da se donošenjem zakona o besplatoj pravnoj pomoći koji je počeo sa pimenom 2019.godine stvorio glavni preduslov za jednak i delotvoran pristup pravdi svim građanima. Ona je navela da su jedinice lokalne samouprave osnovni činioci sistema besplatne pravne pomoći u Srbiji i one pružaju pravnu pomoć, podršku i odlučuju o dodeli besplatnog advokata, javnog beležnika ili posrednika.
Ovim putem najavljena je i kampanja Imaš pravo koja treba da pruži građanima informacije kome i gde mogu da se obrate za besplatnu pravnu pomoć. Savetnik u GIZ-u Nikola Ružičić, organizaciji koja uz podršku Evropske unije i Republike Nemačke sprovodi projekat Podrška jačanju vladavine prava u Republici Srbiji, je kazao da se kroz obuke i kampanju želi građanima poručiti da imaju širi pristup pravdi, ali i da se informisanost građana o mogućnosti za besplatnu pravnu pomoć poveća.