“Pozivam sve političare u Srbiji da se nedvosmisleno posvete reformama, što se pre svega odnosi na pravosuđe i slobodu medija i uskladjivanje sa spoljnom politikom EU. Mnogo je učinjeno, ali još mnogo tek treba uraditi”, rekao je Bilčik za RTS.
Dan nakon što je Spoljnopolitički odbor EP (AFET) usvojio njegov Izveštaj o Srbiji, Bilčik je kazao da taj dokument “uvažava sve postignuto do sada, posebno konstruktivnu ulogu Beograda u dijalogu sa Prištinom”.
Naveo je da je jedna od glavnih poruka Izveštaja da je EP spreman da pomogne Srbiji u popravljanju uslova za političku utakmicu u zemlji.
“Pokrećemo medjustranački dijalog u razgovoru sa predsednikom Skupštine Ivicom Dačićem 1. marta. Evropski parlament će imati četiri predstavnika (u dijalogu), što pokazuje našu posvećenost. Uz (poslanicu EP) Tanju Fajon i mene, učestvovaće i iskusni bivši poslanici, Knut Flekenštajn i Eduard Kukan”, naveo je Bilčik.
Dodao je da stranke koje su bojkotovale izbore treba da se vrate za pregovarački sto i učestvuju na sledećim izborima.
U Izveštaju, koji je AFET usvojio sa 57 glasova za, četiri protiv i devet uzdržanih, poslanici EP pozivaju Srbiju da pokaže jasnu posvećenost evropskim vrednostima, ocenjuju da će poštovanje osnovnih prava i normalizacija odnosa sa Kosovom odrediti i brzinu pregovora o članstvu Srbije u EU, i izražavaju zabrinutost zbog rastuće antievropske retorike i dezinformacija u Srbiji.
Poslanici u Izveštaju traže od Srbije da do kraja razreši afere “Krušik”, “Jovanjica” i “Telekom Srbija” i pravdu u slučaju “Savamala”.
Bilčik je rekao da je navodjenje primera “Krušika”, “Jovanjice” i “Telekoma” u Izveštaju rezultat dugih pregovora političkih grupa, ali je dodao da to nije novost, jer se oni nalaze i u ranijim izveštajima Evropske komisije i Evropskog parlamenta.
Izveštaj o Srbiji treba da bude usvojen na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta krajem marta.