Nema preciznih podataka o radnicima koji su otišli iz Srbije u potrazi za poslom, a već se teško nalaze majstori raznih struka, upozorila je danas istraživač Fondacije Centra za demokratiju Sarita Bradaš.
Ona je za agenciju Beta rekla da država nema sistematizovane podatke o radnicima koji su otišli iz Srbije da bi našli posao, a samo se povremeno pojavljuju parcijalne informacije.
“Ne znamo koliko je ljudi otišlo iz zemlje u potrazi za zaposlenjem, gde su otišli, šta rade i kako su se snašli”, rekla je Bradaš.
Predsednik Srbije Aleksandar Vućić rekao je danas da će Srbiji nedostajati radnici već za godinu-dve, a da je ranije mislio da će taj problem nastati za tri -četiri godine.
“Za godinu-dve moraćemo da uvozimo radnu snagu, prošle godine investitori su tražili 17.000 radnika, ove 75.000. Nedostaju tesari zavarivači, mesari, vodoinstalateri, nema vozača”, rekao je Vučić na potpisivanju sporazuma za fabriku guma u Zrenjaninu.
Bradaš je rekla da prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Svetske banke u evropske zemlje iz Srbije je 2007. godine došlo 1.000 ljudi, a već 2014. i 2015. godine broj useljenika je povećan na 60.000.
“Zabrinjavajuće je to što se iseljavaju mladi i porodice, i to visokokvalifikovana radna snaga”, rekla je Bradaš.
Dodala je da se u poslednje dve godine intezivno iseljavaju zdravstveni radnici.