Pojačana funkcija štitaste žlezde se naziva Hipertireoza. O preporučenoj ishrani kod ovakvog poremećaja rada štitaste žlezde za Čigota fleš govori Milica Cvijović, strukovni dijetetičar – nutricionista u Čigoti.
-Kod pacijenata sa hipertireozom u stanju ubrzanog metabolizma dolazi do promene na mišićnoj koštanoj masi pa se preporučuje povećan unos aminokiselina, proteina i kalcijuma. Hrana koja povoljno deluje kod hipertireoze su integralne žitarice, kupus, prokelj, karfiol, rotkvice, spanać, pasulj, začin kurkuma, vitamin C i omega3 masne kiseline. Soja je jak supresor tiroidnih hormona i može biti korisna kod hiperfunkcija štitne žlezde, ali je treba koristiti u fermentisanom obliku kao soja sos tofu ili misu.
-U ishrani obolelih od hipertireoze obavezno svakodnevno treba uključiti sledeće namirnice: pre svega integralne žitarice i potrebno je da sve budu zastupljene, znači raznovrsne, kao integralni pirinač recimo i žitarica koja se kod njih preporučuje kao izbor broj jedan je proso jer deluje stromogeno. Sve vrste morske i rečne ribe sardine, girice sa gostima recimo i to minimum dva puta nedeljno. Losos kao dobar izvor vitamina D sa kalcijumom, omega3 masne kiseline.
Kod ovih bolesnika ne preporučujemo da se koriste morske alge.
-Ćuretina i piletina su odličan izbor proteina, dajemo im prednost nad crvenim mesima. Takođe sve vrste pečurki mogu da se koriste.
-Od mlečnih proizvoda mleko, kiselo, slatko, jogurt i to minimum litar dnevno, kao i sve vrste sireva. Kravlji, ovčiji, koziji a prednost dati punomasnim sirevima jer se kalcijum mnogo bolje iz njih iskorišćava.
-Sve vrste svežeg sezonskog voća i povrća. Od voća barem jedna užina dnevno, koja bi trebala da bude bobičavo voće, kao što su kupina, jagoda, borovnica, malina, ribizla i ono što su neka istraživanja u zadnje vreme pokazala, konzumirati aroniju koja izuzetno povoljno deluje kod ovih bolesnika.
-U ishrani kod hipertireoze preporučuju se biljna ulja. Maslinovo i laneno, hladno ceđeno. Od poslastica prvenstvo uvek dobijaju one pravljene sa mlekom, zbog kalcijuma i protein.
-Od napitaka koristiti samo prirodne voćne sokove, sokove od povrća, mineralne vode, kvas kao izuzetnu namirnicu, domaće čajeve. Kafu svakako treba izbegavati, ona je jak stimulans u proizvodnji hormona i ono što još treba izbegavati je rafinisani šećer.
-U Čigoti se godinama bave problemima štitne žlezde, ovde pacijent dobija savete o ishrani i sve u cilju boljeg lečenjea svojih problema, odnosno svoje bolesti. Preporuke I savete možete dobiti u Specijalnoj bolnici Čigota, telefon 597 269 radnim danima.