Srpska pravoslavna crkva i vernici slave danas Svetog Vasilija Ostroškog, čudotvorca čije se mošti čuvaju oko 300 godina u manastiru Ostrog, u Crnoj Gori. To je mesto hodočašća i za vernike drugih religija.
Sveti Vasilije Ostroški je rođen kao Stojan Jovanović u selu Mrkonjići kod Trebinja u Hercegovini od majke Anastasije i oca Petra Jovanovića, po predanju 28. 12. 1610. godine. U strahu od danka u krvi, roditelji su Stojana već u dvanaestoj godini poslali u manastir Zavalu u kome je tada igumanovao njegov stric, iguman Serafim.
Potom je prešao u trebinjski manastir Uspenija Presvete Bogorodice Tvrdoš gde je živeo kao episkop zahumsko-hercegovački i skenderijski
Kada su ga Turci razorili, Vasilije se preselio u manastir Ostrog.
U Ostrogu je okupljao oko sebe i druge monahe i podvižnike i sa njima obnovio crkvu Vavedenja Presvete Bogorodice, koju su ranije sagradili prethodni ostroški podvižnici.
– Upokoji se mirno bez bolova i patnje, lako predavši dušu svoju u ruke Gospoda svog, 29. aprila 1671. godine u svojoj keliji iznad ostroške isposnice. Iz stene pored koje se upokojio, docnije je izrasla jedna vinova loza, iako u steni nema ni malo zemlje. U času Svetiteljevog blaženog prestavljenja kelija se njegova zablista neobičnom i nadzemaljskom svetlošću. Telo Svetog Vasilija ostroški monasi sahraniše u grob ispod crkvice Svetog Vavedenja Majke Božje, podsećaju na sajtu iz Srpske pravoslavne crkve.
http://www.spc.rs/sr/sveti_vasilije_ostroshki_chudotvorac_3
Manastir u Crnoj Gori je dobio ime po brdu koje se uzdiže iznad njega i podeljen je na Gornji i Donji Ostrog, gde vernici dolaze na poklonenje svetitelju, posebno na paznik Duhova, 50 dana po Vaskrsenju.
Po narodnom običajnom kalendaru, danas valja da se očisti kuća.