Direktor JKP Duboko Užice Momir Milovanović je najavio nastavak dobijanja potrebnih dozvola, navodeći da je JKP Duboko danas predalo zahtev za transport otpada nakon što je prošle nedelje dobilo licencu za javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju.
- Podneli smo zahteve za nove dozvole i čekamo odgovore ministarstava, rekao je Milovanović podsetivši na najave nadležnih da će radovi na proširenju tela deponije početi do kraja septembra.
Milovanović je demantovao pojedine tvrdnje sa sinoćnjeg skupa inicijative Da (ne) dišemo Duboko i prokomentarisao predlog da se Duboko zatvori zbog nedostatka dozvola i prostora za otpad.
- Voleo bih da mi kažu gde je nov prostor za deponovanje, a da ispunjava sve uslove . (…) Gde je ta lokacija u Užicu, pa da zatvorimo Duboko? Ima li ta lokacija i ko će dati svoju parcelu da se to uradi, prokomentarisao je Milovanović uz podsećanje da je JKP Duboko u obavezi da sprovodi strategiju upravljanja otpadom u Srbiji koja favorizuje regionalne centre, ne i lokalne deponije.
Da (ne) dišemo Duboko: Činjenice navedene o radu deponije su dokumentovano tačne
U RCUO Duboko trenutno stiže jedino otpad iz Užica i tako je uglavnom u poslednja tri meseca.
- Obezbedili smo dodatni kapacitet za otpad kao prelazno rešenje do proširenja tela deponije i izgradnje nove ćelije, rekao je Milovanović podsetivši da je krizni štab odobrio odlaganje otpada iz svih devet lokalnih samouprava Zlatiborskog i Moravičkog okruga na pripremljenom platou.
Nedaleko od deponije građani ne dozvoljavaju pristup kamionima sa otpadom iz drugih lokalnih samouprava, osnivača Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Užicu.
- Osnivači su vlasnici JKP Duboko. Ovu zemlju je kupilo svih devet lokalnih samouprava i oni su vlasnici deponijskog prostora. (…) Ako deponija nema dozvolu za otpad iz Požege i Čačka, po toj logici nema ni za otpad i iz Užica, prokomentarisao je naglasivši da kamioni sa otpadom JKP Duboko takođe stoje zbog blokade.
Pozvao je nezadovoljne osnivače da se obrate državnim organima zbog blokade, naglasivši da JKP Duboko nije nadležno za rešavanje tog problema. Dodao je da ne žele sukob sa građanima, već razgovor, te najavio prezentaciju rešenja za smanjenje uticaja deponije na okolinu.
Milovanović je dodao za Radio Lunu da požar koji je izbio na deponiji u maju, a koji je nazvan ekološkom katastrofom, nije doveo do povećanja količina primarno selektovanog otpada iz Užica.
- Ako pogledate po gradu polupodzemne kontejnere, većina ih je prazna, a okolo smeće. Građani neće ni poklopac od kontejnera da otvore da ubace smeće, prokomentarisao je.
Meštani sela oko deponije i aktivisti inicijative Da (ne) dišemo Duboko danima ne dozvoljavaju prolaz kamionima sa otpadom iz drugih opština ističući da deponije Sarića Osoje i Duboko utiču na njihov kraj već 40 godina.
Skup u Užicu: Najvažniji zadatak zatvoriti deponiju Duboko (AUDIO)