Povodom slučaja nasilja u Osnovnoj školi Dušan Jerković, direktorka ove škole Mirjana Maksimović je za Radio Lunu potvrdila da je škola odmah po saznanju o slučaju nasilja preduzela sve potrebne radnje u skladu sa propisanim zakonskim aktima, a sve informacije koje su se prethodnih dana pojaviljivale u medijima nazvala medijskim nasiljem prema deci, školi i svim učesnicima u ovom procesu.
Na pitanje Radio Lune da prokomentariše informaciju da se Savet roditelja Osnovne škole Dušan Jerković bunio što nisu bili obavešteni o slučaju nasilja u školi kada se dogodio, ona je rekla da su postupili po Pravilniku o protokolu postupanju ustanove u slučaju pojave nasilja i da su informacije dobili svi oni koji treba da ih dobiju.
- Sa savetom roditelja Osnovne škole Dušan Jerković imam sjajnu saradnju i oni su vetar u leđa. Oni su toliko divnih akcija predložili, podržali, inicirali i zajednički smo ih mnogo odradili. Zaista Savet roditelja ove škole je sjajan. U protokolu kada se desi nasilje u školi, škola postupa isto u svakom slučaju nasilja i apsolutno poštujući protokol o postupanju ustanove u slučaju pojave nasilja. Tako je bilo u ovom slučaju, kao što ih je bilo i u onim prethodnim. Apsolutno ispoštovana procedura, svi oni koji su trebali da dobiju informacije su dobili, navela je za Lunu direktorka Mirjana Maksimović.
Negirala je priče koje su se prethodnih dana pojavljivale u medijima.
- I sve ovo što se dešava prethodnih dana u medijima – javno osuđivanje, prozivanje da se nešto gura pod tepih, da su deca bogatih uglednih, gradskih ličnosti, sve to nije tačno i ja slobodno mogu reći da je to medijsko nasilje prema deci, školi i svim učesnicima u ovom procesu. Stojim iza toga i mislim da ovome treba stati na put. Pre svega kad su maloletna lica u pitanju, istakla je Maksimović.
- Odmah po saznanju o slučaju nasilja koji se dogodio, škola je preduzela sve potrebne radnje u skladu sa propisanim zakonskim aktima: prikupljanje informacija, obaveštavanje roditelja, sastanak Tima za zastitu dece/ učenika od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kojem su, po pozivu škole, prisustvovala i dva predstavnika Policijske uprave Užice i obaveštena je Školska uprava Užice. Pokrenuti su vaspitno- disciplinski postupci i oni su u toku. Izrađeni su operativni planovi zaštite za sve učesnike i oni se sprovode, navedeno je u saopštenju direktorke škole.
Imajući u vidu delikatnost događaja i činjenicu da se radi o maloletnim licima, škola je postupala maksimalno profesionalno i u skladu sa svim zakonskim aktima i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, navodi se u saopštenju.
- Mora se imati u vidu da tokom sprovođenja postupka ne treba nikoga etiketirati, treba omogućiti pravo na dostojanstvo svim učenicima, a nakon završenog postupka izrečene mere treba da budu u skladu sa istinom do koje se dođe, pre svega imajući u vidu njenu vaspitnu funkciju, izjavila je Maksimović.
Ona je navela da o nasilju ne treba ćutati.
- Iznošenje podataka koji su neprovereni, jer je istraga u toku, čine da javnost donosi presudu unapred, stvara se atmosfera u kojoj je teško doći do pune istine, direktno se etiketiraju učenici na najgrublji način zaboravljajući da se radi o deci. Osim toga, minimizira se ono što je škola preduzela, proziva se činjenje škole koje je u potpunosti u skladu sa svim zakonskim aktima o postupanju u slučajevima nasilja. Svi smo veoma osetljivi na temu nasilja. Briga škole je da u svim segmentima svog rada bude usmerena na brigu o deci, zaštitu dece od svakog oblika nasilja, obezbeđivanju sigurnog okruženja za napredovanje i razvoj svakog deteta, rekla je Maksimović.
Ona je dodala škola bez nasilja ne znači škola u kojoj se ne dešavaju slučajevi nasilja, već škola u kojoj se ne toleriše nasilje.
- Dostizanje škole u kojoj se slučajevi nasilja ne dešavaju je cilj kome težimo, posvećeni smo mu bez imalo sumnje i svesni smo da je za ostvarivanje ovog cilja potrebno zajedničko angažovanje svih subjekata društva, istakla je Maksimović u saopštenju.
Naša je dužnost, navodi se u saopštenju, da decu podržavamo da sagledavaju svoje postupke, da razvijaju kritički odnos prema njima, da ih koriguju, da popravljaju svoje ponašanje, da ne čine iste greške, da ih pohvaljujemo, ali i izričemo mere kako bi na tom putu jasno razumeli šta je ispravno, a šta ne.
- Situacije nasilja dešavaju se, na žalost, u igri dece, u izlascima, na društvenim mrežama, u školi, ali i van škole. Naša dužnost je da reagujemo na nasilje u skladu sa svim zakonskim aktima. Naša dužnost je da pružimo punu podršku žrtvama nasilja, ali i učenicima koji su učinili nasilje. Naša dužnost je da vaspitno delujemo kako bi razumeli greške, pokazali istinsko kajanje i želju za popravljanjem ponašanja. Naša je dužnost da ih na tom putu vodimo. Naša je dužnost da brinemo o svoj deci jer to je naša budućnost. U ovoj dužnosti oslonićemo se na civilizacijska dostignuća humanog društva kome težimo da postupamo po pravu i pravdi, verujući u kapacitete društva i svakog pojedinca. Odricanje nije put, već biramo put borbe i rešavanja problema uz poštovanje prava na dostojanstvo svih, a naročito naše dece koja su na početku svog životnog puta, zaključila je direktorka Maksimović.