Tim đaka Užičke gimnazije pod nazivom “Čujemo vas” odneo je pobedu na takmičenju za nabolju tehnološku inovaciju Srbije u kategoriji srednjih škola sa idejom o uređaju “D-CODE”, koji je zamišljen kao prevodioc znakovnog jezika gluvonemih u govorni i obrnuto. Oni ističu da je u pitanju humana i inovativna ideja.
Kako je naveo Kuzmić, tim “Čujemo vas” svoj izum je bazirao na ideji naučnika sa Harvarda koji su napravili rukavicu za jednostrano prevođenje govora za gluvoneme, međutim, učenici su hteli da unaprede taj izum.
–Želeli smo da upotpunimo tu ideju, na neki način i da je nadogradimo samim tim što smo smislili obostrani uređaj prevodilac koji će olakšati život svim gluvonemim osobama, rekao je Kuzmić za Radio Luna.
Prema rečima učenika druge godine gimnazije Andrije Jankovića, plan je da se uređaj nakon kreiranja najpre postavi u javne ustanove.
–Prvobitni plan za implementaciju uređaja su ustanove od javno značaja, javne ustanove, škole, bolnice i sudovi, ali naravno daljim razvitkom, sistematizacijom plana, ali možda i kreiranjem portalnog uređaja manje dimenzije, uređaj se može koristiti i u privatnim svojištima kako bi njegova implementacija bila svrsishodnija, ukazao je Janković.
On je dodao da su prilikom osmišljavanja uređaja imali u vidu da on treba da olakša život osobama sa nedostatcima i uključi ih u život čoveka 21. veka.
Jagoš Đurković rekao je da timu “Čujemo se” sledi međunarodno takmičenje u Grčkoj u maju ove godine.
–Predstoji nam takmičenje u Grčkoj u maju mesecu na međunarodnom nivou, ono će se realizovati isključivo na engleskom jeziku te se spremamo za to. Nakon toga težimo da privučemo pažnju stranih investitora, da pokrenemo start ap kompaniju, da ova ideja zaživi i da napravimo lepu priču od svega ovoga, naveo je Đurković.
U timu inovatara takođe su bili i Veljko Marinković i Luka Maksimović, a profesor mentor Brankica Skorković istakla je da saradnja sa decom nije bila nimalo izazovna, jer su puni svežih ideja i dodala da njihov uspeh predstavlja podsticaj za ostale učenike gimnazije.
–Mislim da je ovaj uspeh koji su dečaci ostvarili predstavlja podsticaj za mnoge đake koji su se itekako zainteresovali kako bi oni mogli sledeći put da učestvuju u ovom zaista prestižnom takmičenju nauke, tehnike i inovativnosti. Puna je škola đaka koji bi mogli da učestvuju na ovom ili nekom sličnom takmičenju i samim tim ja mislim da ovaj posao zato ima i smisla, rekla je Skorković.
Realizacija ovog projekta prema rečima profesorke i učenika je ozbiljna stvar i zahtevaće angažovanje softverskih inžinjera, linviste, licenciranog prevodioca znakovnog jezika, kao i novčanu pomoć kako bi ova ideja pomogla gluvonemima da budu uključeniji u svakodnevni život.